Fantastyczna atmosfera, przyjacielskie relacje oraz ogrom dobrej energii! Tak podsumowany został II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW, podczas którego nie zabrakło reprezentacji Powiatu Tureckiego. W największej tegorocznej akcji edukacyjno-profilaktycznej w Wielkopolsce, która odbyła w dniach 14-15 maja 2016 roku w Wolsztynie, wzięło udział ponad 600 PaTowiczów z całej Polski. Podczas uroczystej Gali Zlotu oficjalną nominację oraz statuetkę Zlotu otrzymał PaTPORT grupy z Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Turku.

W dniu 18 marca 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Multikina Malta w Poznaniu. Wyjazd został zorganizowany we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Turku w ramach działań profilaktycznych powiatowej grupy PAT.

Rok temu - 5 lutego - z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji Grzegorza Gibaszka powstała turkowska grupa PaT. W dniu 4 marca br. w Miejskim Domu Kultury obchodzone były pierwsze urodziny tej formacji. Od samego początku grupę tworzyli przede wszystkim uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku, którzy w ten sposób udowodnili swoje świadome zaangażowanie w profilaktykę uzależnień. Szczególną rolę naszej szkoły w projekcie podkreśla fakt, iż powiatowym liderem PaT-u  jest Angelika Bartkowiak z ZST.

W dniach 3, 5 oraz 8 lutego 2016 r. odbyły się w ZST w Turku kolejne spotkania profilaktyczne dla młodzieży. Wzięli w nich udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Turku: asp. sztab. Piotr Kąciak, mł. asp. Krzysztof Bukowiecki i mł. asp. Maciej Boczek, którzy wygłosili wykłady na temat profilaktyki uzależnień, ze szczególnym uwzględnieniem szkodliwości zażywania dopalaczy. Prelegenci zaprezentowali  także cel powstania i funkcjonowania turkowskiej grupy PaT, promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień. Wzorem ubiegłych spotkań turkowska grupa PaT zaprezentowała spektakl odzwierciedlający konsekwencje ulegania nałogom i motywujący do przyjęcia postawy asertywnej w kontaktach z używkami.

W dniach 3 i 16 listopada 2015 r. odbyły się w ZST w Turku kolejne spotkania profilaktyczne dla młodzieży. Wzięli w nich udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Turku: asp. sztab. Piotr Kąciak oraz mł. asp. Krzysztof Bukowiecki, który wygłosił wykład na temat profilaktyki uzależnień, ze szczególnym uwzględnieniem szkodliwości zażywania dopalaczy.
Urozmaiceniem prelekcji był spektakl turkowskiej grupy PaT odzwierciedlający konsekwencje ulegania nałogom i motywujący do przyjęcia postawy asertywnej w kontaktach z używkami.

W dniu 5 października 2015 roku w auli Zespołu Szkół Technicznych w Turku odbyło się inauguracyjne spotkanie grupy PaT z całego powiatu tureckiego, które było odpowiedzią na duże zainteresowanie młodzieży problematyką walki z uzależnieniami. Wrześniowy happening pod hasłem "Stop dopalaczom” zachęcił uczniów do aktywnego wsparcia tego przedsięwzięcia.
Honory gospodarza spotkania pełnił mjr Arkadiusz Michalak, który w imieniu komendanta KPP w Turku - pana Grzegorza Gibaszka, powitał gości oraz przedstawił nauczycieli, którzy sprawują opiekę na działalnością PaT-u w poszczególnych szkołach. Są to: Joanna Gomółka (ZSR), Anna Adamczyk, Renata Spławska (LO) oraz Agnieszka Andrzejak, Joanna Fryga i Mariola Kadrzyńska – Siwek (ZST).

W dniu 4 września br. młodzież Zespołu Szkół Technicznych w Turku wzięła udział w happeningu zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Turku, Starostwo Powiatowe w Turku oraz Zarząd NSZZ Policjantów przy KPP w Turku. Przedsięwzięcie stanowi część programu profilaktycznego „Narkotyki i dopalacze - zło, które wciąga młodzież”. Celem  jego jest przeciwdziałanie dystrybucji środków psychoaktywnych.

W dniach 23-24 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się Gala Finałowa z okazji X-lecia Przystanku PaT. Wśród 11 000 osób, które wzięły w niej udział znalazła się także turkowska grupa PaT, do której należą również uczniowie ZST w Turku.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Elżbieta Rusiniak – MSW, Anna Łukaszewska - Kujawsko - Pomorski Kurator Oświaty, Urszula Augustyn - Sekretarz Stanu w MEN, Rzecznik Praw Dziecka- Marek Michalak, Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Komendant Główny Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski.

W dniu 05.02.2015 r. w Miejskim Domu Kultury w Turku odbyła się premiera spektaklu edukacyjno - profilaktycznego pt. „Sekret”, którego wykonawcami byli uczniowie nowo utworzonej turkowskiej grupy PaT. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Klaudia Naguszewska, Patrycja Szymczak, Mateusz Jabłoński - klasa 2 TS, Aleksandra Pyśniak, Aleksandra Marek - 2 TL, Paulina Maciaszek - 2 TA, Andżelika Bartkowiak – 2 TO, Sylwia Kostrzewa - 1 TT oraz nauczyciel wychowania obronnego – Arkadiusz Michalak.
Wyłoniona w castingu - który odbył się 2 lutego 2015 r. - młodzież przez dwa kolejne dni, pod okiem reżysera p. Grzegorza Jacha oraz jego współpracowników z Impresariatu PaT z Warszawy, przygotowywała się do premierowego występu. 

W dniu 14.01.2015 r. w MDK w Turku odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące programu ,,Profilaktyka a Ty (PaT)”, którego celem będzie popularyzowanie wśród młodzieży mody na życie bez uzależnień. Naszą szkołę reprezentowały klasy: 3 TL, 2 TL, 2 TS oraz 2 a, które zapoznały się z ideą nowego programu profilaktycznego.

Młodzież mogła także obejrzeć dwa spektakle przygotowane przez grupy PaT-u z Ostrowa Wielkopolskiego  oraz z Konina. Widowiska o znaczących tytułach - "Łąka” i "Sekret" poruszały problemy, z którymi zmaga się  dzisiejsza młodzież, przede wszystkim uzależnieniami od alkoholu i narkotyków. Ważnym tematem okazał się również tzw. „wyścig szczurów”, w którym nie liczy się człowiek i jego świat duchowy a priorytetem stała się pogoń za osiągnięciem materialnego i zawodowego sukcesu.