Na początku maja 2022 r. kolejna grupa uczniów ZST wyruszyła do Hiszpanii, aby odbyć praktyki zawodowe w ramach projektu ,,Ponadnarodowa mobilność uczniów”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. 24-osobowa grupa młodzieży podnosiła swoje kompetencje zawodowe w 13 zakładach pracy w Maladze i Torremolinos w zawodach technik logistyk i technik usług fryzjerskich z elementami kosmetologii. Były to supermarkety, sklepy z zabawkami, sklepy, z których dochód jest przeznaczony na cele charytatywne, salony fryzjerskie, fryzjersko-kosmetyczne oraz barberskie. Funkcjonowanie w obcojęzycznym środowisku pracy było niezapomnianą lekcją samodzielności i pomogło rozwinąć kluczowe kompetencje uczniów. 

Ostatnie tygodnie przed maturą są zazwyczaj okresem gorączkowych przygotowań i powtórek. W dniu 13 kwietnia  2022 roku tegoroczni maturzyści  z Zespołu Szkół Technicznych w Turku mieli możliwość udziału w zorganizowanym specjalnie dla nich konkursie online: Czy znasz lektury?  Czwartoklasiści, przygotowujący się do czekającego ich już niebawem egzaminu dojrzałości, mieli szansę sprawdzić swoją znajomość obowiązkowych lektur szkolnych.

Tegoroczny powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” odbył się 23 kwietnia 2022 r. Eliminacje miejskie dla szkół średnich miasta Turku przeprowadzono w sobotę 26 marca. Wzięło w nich udział trzech uczniów naszej szkoły: Natalia Górska, która w eliminacjach zajęła I miejsce, Nikola Zakolska – zdobywczyni II miejsca oraz Szymon Świtalski – zdobywca IV miejsca. Wszyscy zakwalifikowali się do udziału w etapie powiatowym konkursu.

W związku z trwającym egzaminem maturalnym w dniu 10.05.2022 r. sale 206, 207, 208 są wyłączone z użytkowania w godz. od 8.00 do 15:10. Nauczyciele proszeni są o przejście z uczniami do wskazanych sal.

W dniu 28 kwietnia br. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja 1791 r. Uchwalona 3 maja 1791 r. roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie pisaną, nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego.

Tradycyjnie, jak co roku, ostatni piątek kwietnia jest dniem oficjalnego pożegnania klas maturalnych. Cztery lata nauki, w których ponad dwa miały charakter zdalny, były pełne dynamicznych zwrotów akcji… Aż chciałoby się zaśpiewać za Markiem Grechutą – „tyle było dni do utraty tchu”, żeby uzupełnić deficyty wiedzy spowodowane pandemią. Już za parę dni okaże się, czy był to trud, który zaowocuje pomyślnie zdanymi egzaminami maturalnymi.

Po przerwie spowodowanej epidemią, uczniowie ZST w Turku znów mogą kontynuować swoją przygodę edukacyjną w ramach projektu ,, Ponadnarodowa mobilność uczniów” –współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Program Operacyjny "Wiedza, Edukacja, Rozwój” pozwala młodzieży realizować podstawę programową w trakcie międzynarodowych praktyk w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Tym razem celem podróży była Sewilla w Hiszpanii oraz Lipsk. Uczniowie klas logistycznych mogli oprócz podnoszenia kompetencji kluczowych, zwiedzać Andaluzję.

26 kwietnia 2022 r. Zespół Szkół Technicznych w Turku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, otworzył swoje drzwi – tym razem wyłącznie – przed uczniami szkół podstawowych i ich rodzicami. Goście zapoznali się z ofertą edukacyjną szkoły, która corocznie jest dopasowywana do aktualnych potrzeb rynku pracy. Zwiedzili m.in. pracownie: robotyki przemysłowej, elektryczną, informatyczną, teleinformatyczną, mechatroniczną, obrabiarek konwencjonalnych i numerycznych, graficzną, gastronomiczną, logistyczną, ekonomiczno-handlową, fryzjerską oraz przemysłu mody. Szczególne zainteresowanie wzbudziło Art Technica Studio, w którym młodzież ZST może realizować swoje zainteresowania artystyczne.

Od grudnia 2021 r. do kwietnia 2022 r. odbywały się w naszej szkole Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Do zawodów zgłosiło się 7 zespołów z następujących klas: 4CA, 3LZ, 2TT, 2RM, 2EF, 2TG, 1TL. Mecze rozgrywano systemem ,, każdy z każdym”.

W ramach corocznych edycji Łódzkich Dni Informatyki uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku wzięli udział w projekcie „MOBILNY POMOCNIK OSÓB STARSZYCH” organizowanym przez Politechnikę Łódzką we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim.  Projektem kierowała ICT Polska Centralna Klaster pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Nasi uczniowie – Piotr Ciemniewski, Maksymilian Knop i Maciej Hofman z klasy 1 TI – wykonali za pomocą narzędzi programistycznych aplikację, która będzie pomagać osobom starszym w doborze urządzeń komputerowych i elektronicznych do indywidualnych potrzeb.

13 kwietnia najlepsi młodzi fryzjerzy z regionu rywalizowali w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Fryzjerskim w Zespole Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu. Tematem tegorocznych zmagań była stylizacja „W rytmie flamenco”. W konkursie wzięło udział ponad 20 zawodników ze szkół z Jarocina, Trzemeszna, Kalisza, Konina oraz Turku. Naszą szkołę reprezentowały trzy duety fryzjerskie: Sylwia Tokarska (fryzjerka) i Anna Żerkowska (modelka) z kl. 2f BSIS – opiekun p. Anna Dzikowska, Kinga Zając  (fryzjerka) i Dominika Kałowska (modelka) z kl. 3FG oraz Martyna Antczak (fryzjerka) i Wiktoria Balcerzak (modelka) z klasy 2EF - przygotowane do konkursu przez nauczyciela przedmiotów zawodowych -  p. Emilię Maruchę.

"..O pewnym brzasku w katyńskim lasku strzelali do nas Sowieci...."

W dniu 13 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole  82. rocznicę  Zbrodni Katyńskiej. Na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, decyzją najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy, nauczyciele. Mord dokonany na Polakach przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie - ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. O odkryciu tych grobów nazistowskie Niemcy  poinformowały  13 kwietnia 1943 r.Wszyscy maturzyści, którzy nie odebrali dokumentacji medycznej, proszeni są o zgłaszanie się po karty zdrowia do gabinetu medycznego. 

“Kobiety górą”- takim stwierdzeniem pani Wioletty Adamiak - dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Turku- rozpoczęła się uroczystość wręczania nagród laureatom Powiatowej Olimpiady Informatycznej. W dniu 11 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbyła się kolejna Powiatowa Olimpiada Informatyczna, która wpisała się już na stałe do kalendarza przedmiotowej rywalizacji młodzieży ze szkół podstawowych w regionie.