Z końcem I półrocza roku szkolnego 2022/2023 nauczycielki naszej szkoły: Elżbieta Kruszyna, Ewa Łączna, Teresa Piąstka oraz Maria Ptaszyńska po wielu latach pracy w Zespole Szkół Technicznych w Turku przeszły na zasłużoną emeryturę. Dyrektor Szkoły, Pani Wioletta Adamiak, w imieniu całej rady pedagogicznej złożyła szanownym emerytom serdeczne życzenia: realizacji planów i zamierzeń, delektowania się czasem wolnym oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

W sobotnią noc, 21 stycznia, na 103 dni przed maturą odbył się bal studniówkowy tegorocznych maturzystów Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i  Rozwoju Wsi – pan  Ryszard Bartosik oraz Starosta Powiatu Tureckiego – pan Dariusz Kałużny. Wszystkich przybyłych gości powitali – Amelia Kałużna i Damian Wypych. Dyrektor ZST – pani Wioletta Adamiak, przedstawiciele władz oraz rodziców życzyli tegorocznym  maturzystom osiągnięcia jak najlepszych wyników na egzaminach, realizacji zawodowych marzeń oraz wspaniałej zabawy i niezapomnianych chwil. Sobotni wieczór stał się okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale i podziękowań. Uczniowie podziękowali dyrekcji szkoły, wychowawcom i nauczycielom za wsparcie, cierpliwość, inspirację do nauki  i ciągłych poszukiwań. Do rodziców skierowali słowa wdzięczności za bezwarunkową miłość i przygotowanie studniówki.

Każdego roku miesięcznik „Perspektywy” ogłasza ranking najlepszych szkół średnich. Jego adresatami są uczniowie i ich rodzice, którzy wkrótce będą podejmować bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Zgodnie z przyjętymi przez kapitułę zasadami w ocenie techników uwzględnia się: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%). Tegoroczny ranking najlepszych szkół średnich Perspektywy 2023 dostarczył uczniom i nauczycielom ZST wiele powodów do radości i satysfakcji. Nasza szkoła zajęła 179. miejsce wśród najlepszych szkół w kraju i zdobyła tym samym SREBRNĄ TARCZĘ.

W dniu 18 stycznia br. klasa 2TI obejrzała w Muzeum Miasta Turku wystawę zatytułowaną  „Opowieści pewnej ulicy – 1956 dni w okupowanym Turku”, która powstała w oparciu o unikatowy zbiór około 4 tysięcy oryginalnych negatywów wykonanych w czasie okupacji hitlerowskiej, w okresie od października 1941 do grudnia 1943 roku. Zbiór pod nazwą „Archiwum Igły” jest jedynym w Polsce tak obszernym zbiorem fotografii   ukazujących życie codzienne w okupowanym Turku i powiecie tureckim, wykonanych przez Niemców. Dzięki fotografiom uczniowie mogli bliżej przyjrzeć się architekturze miasta, życiu codziennemu mieszkańców, ówczesnemu transportowi i handlowi oraz losom turkowskich Żydów. Ciekawym elementem wystawy był również film, wykonany w technice ożywienia fotografii i przenoszący zwiedzających w okres II wojny światowej.

20 grudnia 2022 r. w Kowalewie Opactwie odbyły się kolejne zmagania sportowców w unihokeju, w których uczestniczyło 6 najlepszych drużyn z województwa wielkopolskiego. Oprócz reprezentacji naszej szkoły w rozgrywkach udział wzięli uczniowie z ZSE w Słupcy, ZSP 1 w Jarocinie, ZSZ w Wolsztynie, ZST oraz ZSPiU w Gnieźnie. Mecze oglądało się z wielką przyjemnością. Wszystkich zawodników cechowała determinacja, wola walki oraz wiara w zwycięstwo. Drużyna naszej szkoły, po dwóch wygranych, emocjonujących meczach i wyjściu z grupy na pierwszym miejscu,  w pięknym stylu pokonała zespół z Gniezna, co zapewniło nam awans do ścisłego finału województwa. 

Rok 2022 przyniósł nam szereg zmian z zakresu przepisów Prawa Podatkowego. Jedna z nich weszła w życie w trakcie roku podatkowego tj. od 1 lipca 2022. W związku z powyższym w dniu 5 stycznia 2023 r. mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły zastępcę naczelnika Urzędu Skarbowego w Turku p. Marcina Jesiołowskiego, który w przystępny sposób przybliżył młodzieży tematykę podatków oraz wskazał najważniejsze zmiany przepisów Prawa Podatkowego, ważne z punktu widzenia zwykłego podatnika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę, oraz przedsiębiorcy.

W dniu 8 grudnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział wycieczce do Łodzi. Ważnym, punktem wycieczki było Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie można było zobaczyć 150 stanowisk i eksponatów na ponad 8.000 m2 powierzchni wystawienniczej. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do centrum gier laserowych, znajdujące się na terenie Łódzkiej Manufaktury.

Miło nam poinformować, że kolejni klienci przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej Fundacji Rak‘n’Roll – Daj Włos! Swoje długie włosy w szlachetnym celu oddały tym razem panie: Barbara Kośla oraz Aleksandra Zięba. W imieniu Fundacji Rak‘n’Roll serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt, m.in. salonowi fryzjerskiemu „Beatka ” z Dobrej.  Osoby chętne zapraszamy do pracowni fryzjerskiej ZST. Koordynatorem akcji w ZST Turek jest Emilia Marucha. Metamorfozy dla „Daj Włos!” możliwe są po wcześniejszym umówieniu (kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

19 grudnia 2022 r. w Hali Sportowej „Zbąszynianka” w Zbąszyniu został rozegrany finał wojewódzki XXIV Licealiady w Unihokeju Dziewcząt, w którym udział wzięła reprezentacja naszej szkoły. Zawody były rozgrywane systemem „każdy z każdym”. Zespół dziewcząt rozegrał cztery emocjonujące mecze, osiągając następujące wyniki: z drużyną z Pleszewa (0:0), Zbąszynia (1:1), Wolsztyna (3:1) i Poznania (0:3). Wszyscy uczestnicy byli spragnieni sportowej rywalizacji i mieli wielki apetyt na zwycięstwo. III miejsce w finale wojewódzkim, w wyżej wymienionej dyscyplinie, to historyczny sukces drużyny dziewcząt naszej szkoły. Skład zespołu: Aleksandra Idziak, Oliwia Kuras, Weronika Majchrzak, Gabriela Michalak, Maria Plak, Maja Szafoni, Zofia Zielińska.

Święta Narodzenia Pańskiego... Ileż to szczęścia i radości niosą ze sobą te słowa. Ile wspomnień budzą one w naszych sercach... Jak bardzo na nie czekamy. Każdy z nas powie, że są to najpiękniejsze i magiczne święta. Radość emanuje wszędzie. Z chwilą przełamania się opłatkiem ustają wszelkie gniewy, przykrości idą w zapomnienie, a serca przepełnia miłość.
Pamiętajmy, że piękno naszych świątecznych zwyczajów leży nie w ich zewnętrznej szacie, słowie, obrzędzie. Ich piękno - to Miłość, która je wydała.

W dniu 9 grudnia 2022 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Uczestnicy wycieczki mogli zrelaksować się i spędzić mile czas w największym zoo w Polsce. Dużą atrakcją było  nowoczesne Afrykarium z oceanarium prezentującym zwierzęta Afryki. Następnie na  49 piętro Sky Tower uczniów zawiozła winda, która tę trasę pokonuje w minutę. Jak każde miasto, tak i Wrocław posiada swoją „starówkę”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. Można było zobaczyć liczne zabytki oraz uczestniczyć w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który wprowadził wszystkich w świąteczny klimat.

9 grudnia 2022 roku w sali audytoryjnej Zespołu Szkół Technicznych w Turku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu powiatowego na hasło promujące czytelnictwo. Celem konkursu, skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych  powiatu tureckiego, było promowanie czytelnictwa wśród uczniów, popularyzacja biblioteki w środowisku szkolnym oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele i uczniowie ze szkół powiatu tureckiego, pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku artysta plastyk p. Joanna Chalecka-Kuraszyk oraz dyrektor ZST p. Wioletta Adamiak. Zadanie konkursowe polegało na wymyśleniu hasła promującego czytelnictwo,  zaprojektowaniu grafiki oraz  umieszczeniu ich na eko-torbie. 

Zbliżający się okres świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków i ubierania choinki stały się doskonałą okazją do zorganizowania w dniu 14 grudnia 2022 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie IX Wielkopolskiego Konkursu „Najpiękniejszy Stół Świąteczny” pod hasłem „Z tradycją i naturą”. Jego celem jest kultywowanie świątecznych tradycji, a także rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką nakrywania i dekoracji stołu.

Polski Ład to rządowy program rozwoju, który ma na celu przede wszystkim wyjście z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. To liczne projekty zmian w przepisach dotyczące podatków, budownictwa mieszkaniowego, zdrowia, ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych, emerytur, działalności gospodarczej, rolnictwa i wielu innych dziedzin życia. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe przepisy w ramach pakietu zmian do wielu ustaw, w tym również podatkowych, nazywanym przez przedsiębiorców Nowym Ładem, Polskim Ładem lub Nowym Polskim Ładem. Ustawodawca nie zaprzestał jednak wprowadzania zmian podatkowych w trakcie roku. Na wiosnę zostały wprowadzone kolejne zmiany dotyczące sposobu ustalania podstawy składki zdrowotnej, a od lipca obowiązuje kolejna wersja Polskiego Ładu tzw. Polski Ład 2.0. 

W dniu 13 grudnia br. odbyło się spotkanie z przedstawicielami banku Santander Bank Polska Oddział w Turku, na którym uczniowie ZST zostali zapoznani z ofertą banku oraz sposobami bezpiecznego korzystania  z usług bankowych. Pracownicy banku przedstawili sposoby zabezpieczeń w bankowości elektronicznej i omówili  zasady zachowania bezpieczeństwa podczas zakupów i płatności online. Pracownicy banku przygotowali ponadto dla uczniów quiz edukacyjny na temat bankowości elektronicznej. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania gości, wykazując się bogatą wiedzą w tym zakresie.  Ich aktywność doceniona została atrakcyjnymi nagrodami.

Miłośnicy książek w naszej szkole mogą być szczęśliwi, spełniło się bowiem ich marzenie o nowych woluminach w bibliotece szkolnej. Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa możemy wypożyczać nowe tytuły, które zasiliły księgozbiór w ZST. Zakupione książki zostały wcześniej wskazane przez młodzież w ankiecie (stacjonarnej i online), która była przeprowadzona na początku roku szkolnego. Uczniowie, którzy zechcieliby się podzielić swoją opinią o nowościach, mogą to zrobić na specjalnej tablicy, która znajduje się w bibliotece szkolnej. Dodatkowo, oczekując na wypożyczenie, można odpocząć w urządzonym na nowo kąciku czytelniczym. Kolejne książki pojawią się niebawem.