W piątek 25 kwietnia odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów ZST w Turku. Uroczystości towarzyszyły łzy wzruszenia i radości- to przecież koniec pięcioletniej nauki, symboliczne zamknięcie kolejnego rozdziału życia. Jeszcze tak niedawno w pamięci królowały wspomnienia z balu studniówkowego, a tu matura zbliża się nieubłaganie, dlatego zasłużone poczucie satysfakcji i radości zakłócał lęk przed najważniejszym egzaminem życia. W tej szczególnej chwili absolwentom towarzyszyli ich nauczyciele i wychowawcy oraz zaproszeni goście, m.in. Starosta Turecki Jan Smak. Wszyscy kierowali do maturzystów słowa pełne sympatii, optymizmu i wsparcia. Pani Dyrektor Aneta Kurzawa, wręczając upragnione świadectwa, a wyróżniającym się osobom nagrody książkowe, podkreśliła ogromny wkład tegorocznych absolwentów w kreowanie dobrego wizerunku szkoły.
Dzień Otwartych Drzwi w Zespole Szkół Technicznych w Turku jest co roku wyjątkowym wydarzeniem, dzięki któremu możemy zaprezentować uczniom szkół podstawowych oraz wszystkim zainteresowanym wielokierunkowe możliwości kształcenia, które proponuje nasza placówka. Tak bogata oferta edukacyjna jest szczególnie ważna przy ciągle zmieniających się potrzebach na rynku pracy. Podobnie jak w latach ubiegłych imprezę urozmaicił piknik naukowy pod hasłem ,,Wiosna z techniką” połączony z obchodami Dnia Patrona, którym jest gen. prof. Sylwester Kaliski, komendant i rektor WAT w Warszawie. Około 800 uczniów szkół podstawowych z Turku, Słodkowa, Galewa, Dobrej, Władysławowa, Uniejowa, Tuliszkowa, Kowali Pańskich odwiedziło naszą szkołę. Zwiedzanie nowoczesnych pracowni i laboratoriów wzbudziło ogromne zainteresowanie i z pewnością zachęciło do nauki w naszej placówce.
Zespół Szkół Technicznych włącza się w akcję: #SuperDzielnicowy. Zachęcamy do głosów na naszego dzielnicowego, który może być właśnie Twoim superbohaterem: sierż.sztab. Karol Płóciennik - rejon służbowy nr V (Rejon dzielnicowego obejmuje ulice): Akacjowa, Browarna, Brzozowa, Dębowa, Dworcowa, Kasztanowa, Klonowa, Kączkowskiego, Milewskiego, Os. Spółdzielców, Os. Miranda, Piłsudskiego, Torowa.
Wystarczy, że zgłosisz swojego kandydata w formularzu zgłoszeniowym dostępnym na stronie…
Projekt „Kierunek kształcenie dualne przyszłością powiatu tureckiego – Edycja II”, realizowany w partnerstwie przez Turecką Izbę Gospodarczą (Beneficjent) i Powiat Turecki (Partner) oraz współfinansowany przez Unię Europejską, skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół mających swoją siedzibę na terenie wschodniej Wielkopolski, w tym m.in. Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. Sylwestra Kaliskiego w Turku. Głównym celem przedsięwzięcia jest zdobycie przez uczniów kompetencji i kwalifikacji zawodowych poprzez udział w doradztwie zawodowym, coachingu kariery, szkoleniach, kursach oraz stażach uczniowskich. W piątek, 11 kwietnia 2025 r., odbyło się częściowe podsumowanie projektu, podczas którego wręczono certyfikaty uczniom, którzy ukończyli wybrane szkolenia.
11.04.2025 r. społeczność Zespołu Szkół Technicznych w Turku wzięła udział w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To ważne święto zostało ustanowione w hołdzie wszystkim ofiarom tej tragicznej zbrodni, która miała miejsce w czasie II wojny światowej. Dzień Pamięci ma na celu uczczenie pamięci Polaków zamordowanych przez NKWD, na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku. W ramach obchodów przygotowano uroczysty apel, który przybliżył wydarzenia związane z tą tragedią, ukazując historię ofiar oraz konsekwencje polityczne i społeczne zbrodni katyńskiej.
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku, jako jedyna szkoła w powiecie tureckim, włączyła się do projektu „Profilaktyka a Ty” (PaT). Jest to ogólnopolski program edukacyjno-profilaktyczny realizowany przez Komendę Główną Policji. Jego celem jest aktywne zaangażowanie młodzieży w przeciwdziałanie uzależnieniom, przemocy i innym zagrożeniom społecznym. Program opiera się na partnerstwie między młodzieżą a dorosłymi – nauczycielami, rodzicami i instytucjami. PaT promuje kreatywność, odpowiedzialność i wspólne działania poprzez warsztaty, spektakle i inicjatywy lokalne.
W ramach porozumienia o współpracy dydaktyczno - naukowej zawartego pomiędzy Gminą Uniejów a Zespołem Szkół Technicznych w Turku, uczniowie klas mundurowych odwiedzili kompleks basenowo - termalny „Termy Uniejów”. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia regulaminu bezpiecznego korzystania z pływalni. Podstawowym celem wyjazdu było ukazanie uczniom innej, atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego oraz kształtowanie nawyków prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi oraz integracja klas. W trakcie pobytu na basenie uczniowie chętnie korzystali ze wszystkich dostępnych atrakcji, takich jak baseny termalne, jacuzzi, zjeżdżalnie wodne, grota solankowa, niektórzy przejawiali wręcz zaskakującą aktywność ruchową, a na ich twarzach było wyraźne zadowolenie.
W Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się kolejny już finał Powiatowej Olimpiady Informatycznej. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z powiatu tureckiego. Olimpiadę poprzedziły eliminacje przeprowadzone online na platformie Microsoft Forms. Przystąpiło do nich 120 osób. Do kolejnego etapu olimpiady zakwalifikowało się 30 uczestników. To właśnie oni, w dniu 16 kwietnia 2025 r., w pracowniach komputerowych ZST rozwiązywali test konkursowy. Składał się on z 55 pytań z zakresu wiedzy informatycznej na poziomie szkoły podstawowej. Rywalizacja między uczestnikami była zacięta, ponieważ było o co walczyć. Jak co roku, sponsorzy ufundowali cenne nagrody m.in. np. tablety, smartwatche, słuchawki, głośniki czy sprzęt gamingowy.
Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. Sylwestra Kaliskiego w Turku serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych wraz z rodzicami na Drzwi Otwarte połączone z piknikiem naukowym "Wiosna z Techniką", które odbędą się 24 kwietnia 2025 r. w godzinach 09:00 - 13:00.
W Zespole Szkół Technicznych w Turku odbyła się kolejna edycja Tygodnia Kultury Niemieckiej – cyklicznego wydarzenia, którego celem jest popularyzacja języka niemieckiego oraz przybliżenie uczniom kultury, historii i obyczajów krajów niemieckojęzycznych. W ramach projektu zaprezentowano szereg inicjatyw realizowanych przez nauczycieli języka niemieckiego, wśród których znalazły się m.in.: udział uczniów w webinariach organizowanych przez Bibliotekę Austriacką w Opolu, uczestnictwo w I i II etapie Ogólnopolskiego Konkursu TURBOLANDESKUNDE – wędrówki po krajach niemieckiego obszaru językowego, Święto Kina Niemieckiego – projekcja filmu połączona z warsztatami.
27 marca 2025 r. trzech uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodzie technik mechatronik: Marcin Buda, Szymon Szczeciński, Bartosz Majda, wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Mechanicznym skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem przedsięwzięcia, którego organizatorem jest Zespół Szkół Technicznych w Płocku, jest propagowanie wiedzy z zakresu nauk technicznych. Nasi reprezentanci drużynowo zajęli III miejsce. W ramach zadań dokonywali pomiarów detali, wykonywali rysunki techniczne oraz podłączali układy pneumatyczne.
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią czas na twórcze zabawy w kuchni. Z tej okazji, dnia 14.04.2025 r. Zespół Szkół Technicznych w Turku zaprosił sześciolatków z Przedszkola Samorządowego Nr 5 "Słoneczne" w Turku do wzięcia udziału w "Wielkanocnych warsztatach dekorowania ciasteczek”. Dzieci powitane zostały przez Panią Dyrektor Anetę Kurzawę, a następnie udały się do pracowni gastronomicznej, gdzie z pomocą pani Marzeny Maćków i uczennic z klasy 2TZ- Emilii Lament, Weroniki Jafry i Wiktorii Terpiłowskiej miały okazję spróbować swoich sił w tworzeniu przepięknych ozdób na ciasteczkach w kształcie jajek, króliczków i innych symboli Wielkanocy.
Erasmus zmienia życie, otwiera umysły - to hasło, które przyświeca programowi Erasmus+, który od wielu lat pozwala młodym Europejczykom kształcić się w krajach Unii Europejskiej i krajach partnerskich. W dniach 5-12 kwietnia 2025 r. grupa uczniów klas 3TG, 3TT i 3TS wzięła udział w mobilności we włoskim Rimini, aby realizować akredytowany projekt Erasmus+ w sektorze Edukacja Szkolna, w ramach którego podnosiła swoje kompetencje matematyczne i językowe. Młodzi beneficjenci uczestniczyli w zajęciach matematycznych, językowych oraz z modelowania 3D w partnerskiej szkole Liceo Serpieri w Rimini. “Szlifowali” także umiejętność rozwiązywania zadań dotyczących wielomianów i funkcji wymiernej. Przy okazji zgłębiali różnice między polskim i włoskim systemem edukacji w języku angielskim. Czas wolny zaowocował nawiązaniem nowych przyjaźni.
14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski – wydarzenia, które miało wielkie znaczenie dla naszej ojczyzny. Według poznańskiego historyka i archeologa prof. Andrzeja Marka Wyrwy -„Znaczenie chrztu było ogromne. Ziemie polskie zamieszkałe przez liczne plemiona weszły w przestrzeń chrześcijańskiej Europy. Oznaczało to nie tylko wielkie zmiany kulturowe. Polski książę/król stał się równorzędnym partnerem – bratem w wierze – dla innych władców panujących w Europie, nawet dla władców tak potężnych, jak cesarz Niemiec. Dla tworzącego się państwa, jako suwerennego tworu, był to istotny czynnik. Przyjęcie chrztu przez Mieszka spowodowało, że Polska trafiła do nowej przestrzeni kulturowej, wspólnej dla krajów zachodniej Europy. Staliśmy się krajem, który w oparciu o treści wynikające z wiary chrześcijańskiej budował nowe oblicze naszej kultury, będącej integralną częścią kultury europejskiej i jej dziedzictwa.
W dniach od 31 marca do 5 kwietnia 2025 r. sześciowo nauczycieli z Zespołu Szkół Technicznych w Turku wzięło udział w kursie językowym na Majorce. Szkolenie zostało zrealizowane w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską akredytowanego projektu Erasmus+ w sektorze Edukacja Szkolna. Nauczyciele podnosili swoje kompetencje językowe, uczestnicząc w 25-godzinnym kursie języka angielskiego. Zajęcia odbywały się w międzynarodowej grupie nauczycieli (m.in. z Gwadelupy, Węgier i Polski), co umożliwiło wymianę doświadczeń i nawiązanie cennych kontaktów zawodowych.
W sobotę, 5 kwietnia 2025 roku, w Szkole Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich-Kolonii odbyły się Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz uroczyste podsumowanie Konkursu Plastycznego „Młodzież zapobiega pożarom". ZST reprezentowały w turnieju trzy uczennice: Patrycja Witaszek, Klaudia Wituła i Julita Pusta. Nasi uczniowie odnieśli sukces w konkursie plastycznym: Szymon Szewczyk zajął I miejsce, Klaudia Wituła – III miejsce, a Krystian Wardeński i Natalia Malesza otrzymali wyróżnienia.