W pierwszym tygodniu grudnia w ZST już po raz kolejny realizowany był Program upowszechniania strzelectwa. Podobnie jak poprzednio inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. W zajęciach wzięło udział aż 20 klas (technikum i BSIS). Uczniowie pod okiem doświadczonego instruktora mieli możliwość nauki strzelania. 

5 grudnia uczniowie  klas technikum (1IZ, 2TZ, 3HZ, 4HZ, 5HZ, 4TI, 2k, 3k) udali się na wycieczkę do Torunia. Jej pierwszym punktem było zwiedzanie domu Mikołaja Kopernika, w którym można było zobaczyć nowoczesną, multimedialną, interaktywną ekspozycję. Jedną z nowości domu było udostępnienie zwiedzającym wyjątkowej, średniowiecznej więźby dachowej, na której rozgrywa się pokaz rozgwieżdżonego nieba, przypominający, że to właśnie tutaj po raz pierwszy młody Mikołaj skierował swe oczy ku gwiazdom. Architektura XV-wiecznego gotyckiego domu i zabytki z epoki pozwoliły również na odtworzenie realiów życia codziennego ukazujących funkcjonowanie mieszczan we wnętrzach późnośredniowiecznego domostwa. Liczne obiekty, zwłaszcza pokazujące kulturę materialną i zwyczaje mieszczan toruńskich, pochodzą z wykopalisk archeologicznych z terenów Starego i Nowego Miasta Torunia.

Praca tłumacza to odpowiedzialne i wymagające zajęcie. Doskonała znajomość języka obcego, presja czasu, rzetelność i dokładność, a także kreatywność, cechują jego codzienne zadania. 2 grudnia 2024 r. 42 uczniów klas 3TS, 3TL, 3TG, 3TI, 3AR, 4HZ, 4TE, 4TG, 4TI, 4AR spróbowało swoich sił i wzięło udział w konkursie tłumaczeniowym "Lekcja Juvenes Translatores".

W dniach 2-4.12.2024 r. Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii rozpoczęło realizację programu pod nazwą ,,Bliżej siebie" w Zespole Szkół Technicznych w Turku. W dwunastogodzinnych warsztatach profilaktycznych, które poprowadził p. Dariusz Jasiakiewicz, uczestniczyło sześć klas: 1hw, 2f, 2m, 2h, 3f, 3k. Podczas zajęć  z uczniami oraz w trakcie spotkania z rodzicami obalono mity na temat używania substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu i narkotyków, oraz przekazano informacje na temat poradnictwa lokalnego i innych form pomocy. Skutecznie wzmocniono i trenowano umiejętności społeczne, a także relacje rówieśnicze.

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole został ogłoszony konkurs czytelniczo-plastyczny pt. „Słońce świeci przez cały rok nie tylko na Bali". Celem konkursu było rozbudzenie wrażliwości artystycznej i kreatywności uczniów, kształtowanie wrażliwości literackiej i dbałości o język ojczysty, a także motywowanie młodzieży do pracy własnej. Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania lub wykonanie plakatu przekonującego odbiorcę, że słońce świeci przez cały rok nie tylko na wyspie Bali.

Każda okazja, aby podarować drugiej osobie drobny podarunek, jest dobra. Tradycja wręczania prezentów mikołajkowych praktykowana jest na całym świecie. Uczniowie ZST ze Szkolnego Klubu Wolontariatu postanowili  wybrać się z niespodzianką mikołajkową do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Turku,  by  pod okiem opiekunów,  p. Emilii Maruchy i p. Patrycji Sikory, przeprowadzić   warsztaty kosmetyczno-fryzjerskie. Dziewczęta wykonały paniom masaż dłoni, manicure oraz stylizację włosówBezcennym elementem wizyty były rozmowy, żarciki i inne sytuacje, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci i stanowić będą motywację do kolejnych tego typu spotkań.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla każdego człowieka – szczególnie dla dzieci, które wyczekują swoich upragnionych prezentów pod choinką. Aby wywołać uśmiech na twarzach podopiecznych  Domu Dzieci i Młodzieży w Kaczkach Średnich, uczniowie klasy 1TG wraz z wychowawcą, p. Sylwią Kacprzak, przygotowali wspólną świąteczną paczkę. W ramach działań szkolnego wolontariatu, do którego należą, zorganizowali  zbiórkę słodyczy, kosmetyków i przyborów szkolnych. Zgromadzone dary przekazali w dniu 5 grudnia wychowankom placówki.

4 grudnia 2024 r. w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się egzamin z zakresu spawania elektrycznego metodą MAG (135) dla pierwszej grupy uczestników projektu „Kierunek kształcenie dualne przyszłością powiatu tureckiego – II edycja”, realizowanego w partnerstwie przez Turecką Izbę Gospodarczą (Beneficjent) oraz Powiat Turecki (Partner). Szkolenie, w części teoretycznej i praktycznej, zostało przeprowadzone w pracowni spawalniczej ZST, która od wielu lat posiada certyfikację Górnośląskiego Instytutu Technologicznego im. Łukasiewicza w Gliwicach.

Nasza szkoła kolejny już raz przyłączyła się do zbiórki pod hasłem „Podarujmy dzieciom święta” organizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Turku. Ta przedświąteczna akcja, w której zbierane są zabawki, gry planszowe, klocki, maskotki, artykuły szkolne, książki i słodycze, umożliwi przygotowanie świątecznych prezentów dla dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę.

Z przyjemnością informujemy, że 6 grudnia 2024 roku w świetlicy szkolnej odbędzie się coroczny Mikołajkowy Turniej UNO24. Chętnych uczniów zapraszamy do udziału! Zapisy do 5 grudnia w świetlicy! Lista miejsc ograniczona! Tradycyjnie, wszystkich graczy obowiązuje czapka Mikołaja :) Dalsze informacje przekażemy podczas zapisów.

 

W dniu 28 listopada 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Stypendia wręczył dr Igor Bykowski, wielkopolski kurator oświaty. Z ogromną dumą informujemy, że wśród wyróżnionych stypendystów znalazła się uczennica Zespołu Szkół Technicznych w Turku - Martyna Grzelak z klasy 4 AR.

Wpływ alkoholu na zdrowie i życie człowieka oraz problem uzależnienia od alkoholu jest ważnym tematem społecznym od zawsze. W związku z tym 27 listopada 2024 r. w sali audytoryjnej Zespołu Szkół Technicznych w Turku odbyło się spotkanie skierowane do uczniów ZST, poświęcone temu właśnie zagadnieniu. Głównym celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom zagrożeń płynących ze spożywania alkoholu oraz zachęcenia do życia w trzeźwości. Miejmy nadzieję, iż powyższe cele zostały osiągnięte.

W październiku br. uczniowie naszej szkoły wraz z katechetami odbyli pielgrzymkę do Lichenia, w czasie której odwiedzili również miejscowe hospicjum i przekazali zebrane dary. W ostatnim czasie na stronie internetowej hospicjum pojawiła się prośba o wsparcie świątecznego kiermaszu. Dlatego też społeczność ZST postanowiła kolejny raz pospieszyć z pomocą.

Zapraszamy na emocjonujący mecz koszykówki. Już w piątek, 6 grudnia 2024 roku, drużyna nauczycieli zmierzy się z drużyną uczniów w pasjonującej rywalizacji na parkiecie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9:30 w hali sportowej (budynek D). To doskonała okazja, by zobaczyć, jak młodzież stawia czoła doświadczeniu nauczycieli w tej pełnej energii grze. Nie czekaj, przyjdź, kibicuj i poczuj niezapomniane emocje sportowej rywalizacji!

W listopadzie 2024 r. w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się I etap IX edycji Olimpiady Statystycznej. Wzięło w niej udział 21 uczniów technikum ekonomicznego i technikum rachunkowości. Do II etapu – okręgowego, który odbędzie się w grudniu 2024 r. zakwalifikowało się trzech uczniów naszej szkoły z klasy 5RM (technik rachunkowości). Organizatorami olimpiady są Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne. Olimpiada ma zasięg ogólnopolski. Jej zakres tematyczny obejmuje dziedzinę nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i rachunkowość, z uwzględnieniem elementów nauk prawnych, geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej oraz dziedzinę nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie matematyka.

27 listopada 2024 r. w ZST w Turku odbyła się II edycja szkoleń współorganizowanych z firmą Messer Polska – wiodącym dostawcą gazów przemysłowych w Polsce i na świecie. Od ponad 120 lat oferuje ona najwyższej jakości gazy przemysłowe: tlen, azot, argon, hel, acetylen i wiele innych. Produkty firmy kierowane są do różnych branż przemysłowych, w tym metalurgii, chemii spożywczej, medycznej, elektronicznej i wielu innych. Szkolenie zostało podzielone na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. W pierwszej części została przedstawiona szeroka gama produktów z zakresu gazów spawalniczych wraz z ich zastosowaniem oraz wskazaniem najważniejszych cech użytkowych w odniesieniu do „tradycyjnych” gazów spawalniczych.