Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Turku uprzejmie informuję, że tematem przewodnim Światowego Dnia bez Tytoniu w 2024 r. przypadającego 31 maja 2024 r., jest ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego. Kampania komunikacyjna podjęta przez WHO w mediach społecznościowych jest kontynuacją strategii „dla młodzieży przez młodzież”, w ramach której będą oni protestować przeciwko manipulacyjnym taktykom przemysłu tytoniowego oraz wskazywać na jego szkodliwy wpływ na zdrowie, sprawiedliwość społeczną i środowisko. Celem przemysłu tytoniowego, który wydaje około 8 miliardów dolarów rocznie na różne formy reklamy mające wpłynąć na decyzje młodzieży, jest uzależnienie nowego pokolenia. Dlatego to młodzi ludzie powinni zabrać głos w sprawie ich prawa do zdrowej przyszłości.

W dniu 22.05.2024 uczniowie z klas 1TM oraz 3LF reprezentowali naszą szkołę w Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych ‘’ANS Students vs High Schools” organizowanym przez Centrum Języków Obcych Akademii Nauk Stosowanych w Koninie . W trzyosobowych drużynach rozwiązywali test, zdrowo rywalizując ze studentami uczelni oraz uczniami szkół średnich powiatu konińskiego, kolskiego, tureckiego i słupeckiego.

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie!

Uprzejmie informujemy, że nasza szkoła bierze udział w akcji - „Ogólnopolskie Wybory Książek 2024”. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole”.
Akcja ma na celu: poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży; dostosowanie księgozbiorów do tych zainteresowań; promocję czytelnictwa i bibliotek szkolnych; kształtowanie postaw obywatelskich oraz popularyzację zasad wyborów.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie, który obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja. Dla wielu osób AIDS stało się chorobą przewlekłą, jednak nadal duża liczba chorych, nie ma dostępu do najnowszych metod leczenia Zespołu Nabytego Braku Odporności potocznie zwanego AIDS.

W dniu 30 kwietnia 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku z klas logistycznych (1TS i 2TS ) uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do firmy Sun Garden Polska w Malanowie. Celem wizyty było zapoznanie młodzieży z nowoczesnymi procesami produkcyjnymi, wyposa-żeniem technologicznym zakładu, który stawia na robotyzację i automatyzację oraz z nowoczesnymi procesami magazynowania.

15 maj 2024 roku odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu „Operator najlepszy w zawodzie”. Celem tego konkursu było promowanie wiedzy technicznej oraz przygotowanie młodzieży do egzaminu zawodowego. O tytuł walczyli uczniowie trzeciej klasy BSIS kształcący się w zawodzie operator obrabiarek skrawających.

Dwie klasy akademickie, o nazwie: Klasa Akademicka Dietetyka i Klasa Akademicka Kosmetologia, powstaną, pod patronatem Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, w Zespole Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego  w Turku. Absolwenci nowych oddziałów, którzy zdecydują się na studia w ANS Konin, otrzymają podczas rekrutacji 30 dodatkowych punktów.

Zapraszamy młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu tureckiego do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „KADR NA POWIAT TURECKI”

REGULAMIN KONKURSU „KADR NA POWIAT TURECKI”:

  1. Postanowienia ogólne:
  2. Konkurs „Kadr na powiat turecki” organizowany jest przez nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku
  3. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół powiatu tureckiego zainteresowanych fotografią
  4. Przedmiotem konkursu jest wykonanie fotografii w wybranym miejscu powiatu tureckiego

W dniu 24 kwietnia 2024r. uczniowie klasy ekonomicznej i mechatronicznej odwiedzili Warszawę. Najważniejszym punktem programu wycieczki był Teatr Muzyczny Roma, a w nim spektakl ,,We will rock you”, czyli brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona. Akcja przedstawienia dzieje się w zglobalizowanym świecie przyszłości. Wszystkimi aspektami życia na iPlanecie, którą dawniej nazywano Ziemią, rządzi jedna, potężna korporacja. Posiadanie instrumentów muzycznych jest zakazane, muzyka jest bowiem wyrazem absolutnie niepożądanego indywidualizmu.

12 i 16 kwietnia grupy logistyków z ZST w Turku ( klasy 1, 2 i 3), odwiedziły fabrykę Volkswagena we Wrześni. Uczniowie mogli zapoznać się z najnowocześniejszą , zmechanizowaną linią produkcyjną, magazynowaniem i zaopatrzeniem. Mogli także zobaczyć wyposażenie nowoczesnych regałów magazynowych i sposób składowania części i podzespołów. Wizyta w fabryce dostarczyła uczniom ciekawych doświadczeń oraz wzbogaciła ich wiedzę logistyczną w dziedzinie produkcji i magazynowania.

W miesiącu kwietniu odbyły się kolejne Mistrzostwa ZST w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Do rozgrywek zgłosiło się 5 drużyn: 4TT, 2FC/2TG, 1TA/1TF, 4TG/4RM, 1TS. Mecze rozegrano systemem ,,każdy z każdym". Po rundzie zasadniczej dwa najlepsze zespoły 1TA/1TF i 4TT spotkały się w meczu o I miejsce. W wyniku zaciętej rywalizacji 2:1 tytuł Mistrza ZST w Piłce Siatkowej Dziewcząt obroniła drużyna klasy 4TT.

Śniadanie uchodzi za najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który zapewnia organizmowi cenne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Chcąc zachęcić wszystkich do spożywania śniadań, 26 kwietnia zorganizowano w naszej szkole Konkurs na Zdrowe Śniadanie. W kulinarne przedsięwzięcie zaangażowani byli uczniowie klas o profilu gastronomicznym kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych (1TZ, 2HZ, 3HZ, 4HZ ). Pierwszym etapem konkursu, w którym wzięło udział pięć dwuosobowych zespołów, był quiz z zakresu zasad żywienia, a kolejnym – przygotowanie zdrowych śniadań w dwóch wersjach: wytrawnej i słodkiej.

W dniu 30 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się Szkolny Turniej Wiedzy o Zdrowiu. W konkursie wzięły udział trzy trzyosobowe zespoły uczniów z klas o profilu gastronomicznym. Celem przedsięwzięcia było upowszechnianie szeroko rozumianej wiedzy o zdrowiu, a także rozwijanie zainteresowań uczniów powyższą tematyką.

Ostatni piątek kwietnia to tradycyjnie dzień pożegnania klas maturalnych. W tym roku opuścił naszą placówkę pierwszy rocznik technikum po szkole podstawowej. Ta wyjątkowa uroczystość rozpoczęła się częścią oficjalną o godzinie 10.00. Wszyscy abiturienci, dyrekcja szkoły, zaproszeni goście oraz wychowawcy zgromadzili się w hali sportowej ZST. Dyrektor szkoły- pani Aneta Kurzawa podziękowała uczniom za pięć lat owocnej współpracy. Podkreśliła także, jak duży wkład mieli oni w kreowaniu bardzo dobrego wizerunku naszej szkoły. Wyraziła również nadzieję, że wszyscy z powodzeniem zdadzą egzamin maturalny. Gratulacje oraz życzenia pomyślności na maturze złożył obecny na uroczystości Wicestarosta Turecki Władysław Karski.

23 kwietnia 2024 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Zespołem Szkół Technicznych w Turku a Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa w Poznaniu – uczelnią wyższą przygotowującą fachowe kadry w zakresie różnych specjalności bezpośrednio i pośrednio związanych z bezpieczeństwem osobistym, publicznym i jego promocją. Dokument uroczyście podpisali: Dziekan Wydziału Studiów Społecznych dr Marcin Czupryński oraz Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku mgr inż. Aneta Kurzawa.

Dzień Otwartych Drzwi w Zespole Szkół Technicznych w Turku to stały punkt w kalendarzu najważniejszych wiosennych imprez szkolnych oraz powiatowych. Zgodnie z tradycją towarzyszyły mu obchody Dnia Patrona - generała Sylwestra Kaliskiego. Jak co roku nasza szkoła otworzyła swoje podwoje dla absolwentów klas ósmych i ich rodziców, którzy mieli okazję zwiedzić pracownie i laboratoria szkoły. Przygotowane perfekcyjnie przez uczniów i nauczycieli liczne pokazy i eksperymenty naukowe udowodniły, że z każdym rokiem nasza placówka doskonali swoją bazę dydaktyczną. Goście mogli zapoznać się także  z wielokierunkowymi możliwościami kształcenia w Zespole Szkół Technicznych, aktualizowanymi obecnymi potrzebami rynku pracy.