15 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się kolejny już finał Powiatowej Olimpiady Informatycznej. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z powiatu tureckiego. Olimpiadę poprzedziły eliminacje przeprowadzone online na platformie Microsoft Forms. Przystąpiło do nich ponad sto osób. Do kolejnego etapu olimpiady zakwalifikowało się 30 uczestników. To właśnie oni, w dniu 15 kwietnia 2024 r., w pracowniach komputerowych ZST rozwiązywali test konkursowy. Składał się on z 42 pytań z zakresu wiedzy informatycznej na poziomie szkoły podstawowej.

9 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbyło się  sympozjum z okazji Światowego Dnia Zdrowia - pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”. Tegoroczny temat został tak sformułowany, aby podkreślić prawa każdego człowieka do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy oraz wolności od dyskryminacji.

8 kwietnia 2024 r. 12 uczniów i 8 nauczycieli ZST wzięło udział w VIII ogólnopolskiej edycji Biegu Erasmusa. Jak co roku, organizatorem biegu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i jest to wydarzenie towarzyszące Europejskiemu Tygodniowi Młodzieży 2024. Jego głównym celem jest zachęcanie młodych osób do aktywnego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce między 6, a 9 czerwca 2024 roku. To nie tylko sportowe wyzwanie, to także manifestacja naszego zaangażowania w demokrację i wspólną budowę lepszej, bardziej zjednoczonej Europy. Hasłem tegorocznej edycji jest: Wspólnie dla demokracji! Bieg odbywa się w formie zdalnej w całej Polsce w dniach 8-12 kwietnia 2024 r. i w tym roku wystartuje w nim łącznie 500 czteroosobowych drużyn.

8 kwietnia kolejna grupa uczniów naszej szkoły odwiedziła fabrykę Volkswagena we Wrześni. Od 2016 roku zakład we Wrześni jest jedyną fabryką na świecie, w której od podstaw powstaje Volkswagen Crafter oraz jednym z najnowocześniejszych, w pełni zmechanizowanym, zakładem produkującym samochody na świecie. Zwiedzanie fabryki dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń i ciekawych doświadczeń oraz wzbogaciło ich wiedzę motoryzacyjną. Opiekunami wycieczki były: Monika Stefanowska, Małgorzata Robak, Aldona Russek-Marczak, Barbara Ressel.

Biblia to nie tylko Święta Księga, przez wieki stała się także podstawą kultury europejskiej. Jest przewodnikiem i towarzyszem na naszej drodze życia. Przedstawia ponadczasowe wzory postępowania. Określa i pozwala odróżnić to, co dobre od tego, co złe. 9 kwietnia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pod hasłem Biblia źródłem kultury europejskiej. Konkurs adresowany był do uczniów klas pierwszych i miał na celu zachęcenie młodzieży do pogłębienia znajomości Biblii, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i poszerzania wiedzy oraz stworzenie możliwości współzawodnictwa i rozwijania zainteresowań.

Wiosna puka do drzwi, więc pora na wiosenne dekoracje, w których stawiamy na pastelowe kolory i świeże kwiaty. Zainspirowani wiosną uczniowie ZST przystąpili do twórczego działania. W ramach przeprowadzonego konkursu  wykonali dekoracje na stół. Wyplatali, kleili i ozdabiali na różne sposoby. Wykorzystali kwiaty, drewniane elementy, a że święta tuż-tuż,  nie zabrakło pisanek.

5 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych w Turku przeprowadzono spotkanie edukacyjne z funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej. Spotkanie poświęcone było tematyce bezpieczeństwa pożarowego oraz zapobiegania powstawaniu pożarów: w szkole, domu, na podwórku, a także w innych miejscach, gdzie mogą znaleźć się uczniowie. Podjęcie działań prewencyjnych miało na celu zwiększenie świadomości uczniów w zakresie przepisów przeciwpożarowych i  bezpieczeństwa pożarowego. Koordynatorem spotkania była Magdalena Gonczarewicz.

21 marca 2024 roku uczniowie naszej szkoły, kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz w zawodzie kucharz, uczestniczyli wraz z opiekunami w wycieczce przedmiotowej do Łodzi. Głównym celem wycieczki był udział uczniów w warsztatach kuchni molekularnej. W świecie gastronomii, gdzie innowacja stoi na porządku dziennym, kuchnia molekularna wyłania się jako jedna z najbardziej fascynujących form ekspresji kulinarnej. Łącząc precyzyjne techniki naukowe z artystycznym podejściem do przygotowania potraw, ta nowoczesna dziedzina zmienia sposób, w jaki postrzegamy jedzenie.

Nic ich nie ominęło: wojna, obozy, więzienia, rozłąka. Były wszędzie. Jeśli było trzeba, walczyły jak mężczyźni. Gdy oni odpoczywali po walce, one zajmowały się całą resztą przypisaną im od wieków: opieką nad rannymi, praniem, gotowaniem. Ktoś musiał to przecież robić: podać kawę, zszyć spodnie, wyprać bandaże. Podczas sympozjum „ Historia jest kobietą”  uczniowie naszej szkoły zaprezentowali portrety kobiet, które  odegrały istotną rolę w historii – począwszy od Dobrawy, Rychezy, Gertrudy. A było ich znacznie więcej – dzielnych, mądrych, władczych, a czasem okrutnych i bezwzględnych.

21 marca 2024 roku w Zespole Szkół Technicznych w Płocku odbył się XV Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Mechaniczny, w którym uczestniczyła również drużyna ZST w Turku w składzie: Marcin Buda, Szymon Cichy i Eryk Pawlak. Uczniowie naszej szkoły, kształcący się w zawodzie technik mechatronik, zdobyli drużynowo V miejsce, a Marcin Buda w klasyfikacji indywidualnej wywalczył  VI miejsce.

25 marca w  ZST odbył się uroczysty finał Powiatowego Konkursu "Tygodnia Kultury Niemieckiej - Die Woche der deutschen Kultur".  Wydarzenie to powoli wpisuje się już w kalendarz życia szkoły - to już jego czwarta odsłona.

21 marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, obchodzony jest Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Choć tylko „niektórzy lubią poezję”, to niewątpliwie wiersze są nośnikiem prawdziwych uczuć.

W dniu 21 marca w Zespole Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu odbył się XX Konkurs Fryzjerski "Wiosna we włosach". Do konkursowych zmagań przystąpiło 16 uczestników z całego regionu, kształcących się w zawodzie fryzjer oraz technik usług fryzjerskich. Zespół Szkół Technicznych reprezentowały uczennice: Jagoda Jaskóła (klasa 3fw) - fryzjerka oraz Julia Andrzejewska (klasa 1TF) - modelka.

20 marca reprezentanci Zespołu Szkół Technicznych w Turku wzięli udział w projekcie realizowanym przez Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Romualda Traugutta w Grzymiszewie -  „Co wisi w powietrzu, czyli dzień pełen pasji”. Była to już druga edycja Święta Nauki  w ramach dwuletniego projektu „Dziecko z Pasją”, realizowanego przez zaprzyjaźnioną szkołę podstawową. Dzień ten upłynął pod hasłem różnego rodzaju warsztatów, doświadczeń, a przede wszystkim zabawy i spotkań. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli we wszystkich formach aktywności przygotowanych przez organizatorów i gości specjalnych - delegatów innych szkół oraz instytucji kulturalnych.

15 marca uczniowie ZST uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”.

Do IX edycji tego projektu przystąpiło aż 66 uczniów z naszej szkoły.

Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Odbywa się on pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV) oraz przy wsparciu Goethe Institut w Krakowie. Koordynatorem regionalnym jest pani Joanna Suleja - nauczycielka języka niemieckiego w naszej szkole.

1 marca w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się etap szkolny konkursu Młodzi przedsiębiorcy na start,  w którym wzięli udział uczniowie kształcący się w zawodzie Technik Ekonomista, Technik Handlowiec oraz Technik Rachunkowości. Jest  to konkurs organizowany przez Wyższą Szkołę Finansów i Informatyki w Łodzi, którego celem jest popularyzacja wiedzy ekonomicznej wśród uczniów szkół średnich.  Konkurs swoją tematyką obejmuje zagadnienia związane z przedsiębiorczością, które realizowane są na lekcjach w szkołach ponadpodstawowych. Pytania konkursowe miały charakter testu wielokrotnego wyboru. Łącznie w zmaganiach wzięło udział ponad 500 uczniów i uczennic z 17 szkół średnich.