W związku z przypadającym na 22.04.2024 Międzynarodowym Dniem Ziemi w naszej szkole zostały wyeksponowane wielojęzyczne prace, które zostały przygotowane przez uczniów. Dotyczą one ochrony naszej przepięknej planety. Tym samym dołączamy naszą cegiełkę do corocznego  wydarzenia, które obchodzone jest w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki.

W rocznicę stulecia istnienia Lasów Państwowych, leśnicy przygotowali aż milion sadzonek, które można było otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce. Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

13 kwietnia 2024 r. w hali widowiskowo – sportowej w Tuliszkowie odbyło się uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Zapobiegamy Pożarom". Na etapie powiatowym, jury w składzie: Bartosz Stachowiak, Mariusz Zając, Arkadiusz Janaszkiewicz, Karolina Wójtowicz oraz Martyna Ratyńska,  przyznało w kategorii szkół średnich następujące nagrody:

Kuchnia to doskonały warsztat pracy, domowe laboratorium, w którym można odkrywać i wyjaśniać procesy fizyczne i chemiczne. To właśnie dzięki chemicznym prawom radzimy sobie z wieloma niedogodnościami prowadzenia gospodarstwa domowego. Wiemy, jak pozbyć się  kamienia z czajnika, jak oczyścić srebro, co  zrobić, aby jabłka na szarlotkę nie czerniały, biszkopt nie miał zakalca, a mydło zawsze się pieniło. O tym, że wiedza chemiczna może przydać się w codziennym życiu wiedzą uczestnicy kolejnej edycji Szkolnego Konkursu Chemicznego „Chemia w Kuchni", który odbył się w dniach 26-27 marca.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami ważne jest, aby uświadamiać młodych ludzi, że dopalacze i narkotyki to trucizna, a ich zażywanie zawsze negatywnie wpływa na zdrowie i życie człowieka. W celu propagowania tej tematyki 15 kwietnia 2024 roku - w Zespole Szkół Technicznych odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Używkach.

84 rocznica zbrodni katyńskiej została uczczona w Zespole Szkół Technicznych w Turku 10 kwietnia 2024 roku uroczystym apelem poświęconym pamięci ofiar z 1940 roku. Chętni uczniowie przygotowali uroczystość ozdabiając przekaz historyczny poezją, wspomnieniami i zapiskami pomordowanych oraz pieśniami. 

Informujemy, że 23.04.2024 r. od godz. 16:00 odbędzie się spotkanie wychowawców z rodzicami. Poniżej zamieszczamy przydział sal.

15 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się kolejny już finał Powiatowej Olimpiady Informatycznej. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z powiatu tureckiego. Olimpiadę poprzedziły eliminacje przeprowadzone online na platformie Microsoft Forms. Przystąpiło do nich ponad sto osób. Do kolejnego etapu olimpiady zakwalifikowało się 30 uczestników. To właśnie oni, w dniu 15 kwietnia 2024 r., w pracowniach komputerowych ZST rozwiązywali test konkursowy. Składał się on z 42 pytań z zakresu wiedzy informatycznej na poziomie szkoły podstawowej.

9 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbyło się  sympozjum z okazji Światowego Dnia Zdrowia - pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”. Tegoroczny temat został tak sformułowany, aby podkreślić prawa każdego człowieka do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy oraz wolności od dyskryminacji.

8 kwietnia 2024 r. 12 uczniów i 8 nauczycieli ZST wzięło udział w VIII ogólnopolskiej edycji Biegu Erasmusa. Jak co roku, organizatorem biegu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i jest to wydarzenie towarzyszące Europejskiemu Tygodniowi Młodzieży 2024. Jego głównym celem jest zachęcanie młodych osób do aktywnego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce między 6, a 9 czerwca 2024 roku. To nie tylko sportowe wyzwanie, to także manifestacja naszego zaangażowania w demokrację i wspólną budowę lepszej, bardziej zjednoczonej Europy. Hasłem tegorocznej edycji jest: Wspólnie dla demokracji! Bieg odbywa się w formie zdalnej w całej Polsce w dniach 8-12 kwietnia 2024 r. i w tym roku wystartuje w nim łącznie 500 czteroosobowych drużyn.

8 kwietnia kolejna grupa uczniów naszej szkoły odwiedziła fabrykę Volkswagena we Wrześni. Od 2016 roku zakład we Wrześni jest jedyną fabryką na świecie, w której od podstaw powstaje Volkswagen Crafter oraz jednym z najnowocześniejszych, w pełni zmechanizowanym, zakładem produkującym samochody na świecie. Zwiedzanie fabryki dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń i ciekawych doświadczeń oraz wzbogaciło ich wiedzę motoryzacyjną. Opiekunami wycieczki były: Monika Stefanowska, Małgorzata Robak, Aldona Russek-Marczak, Barbara Ressel.

Biblia to nie tylko Święta Księga, przez wieki stała się także podstawą kultury europejskiej. Jest przewodnikiem i towarzyszem na naszej drodze życia. Przedstawia ponadczasowe wzory postępowania. Określa i pozwala odróżnić to, co dobre od tego, co złe. 9 kwietnia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pod hasłem Biblia źródłem kultury europejskiej. Konkurs adresowany był do uczniów klas pierwszych i miał na celu zachęcenie młodzieży do pogłębienia znajomości Biblii, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i poszerzania wiedzy oraz stworzenie możliwości współzawodnictwa i rozwijania zainteresowań.

Wiosna puka do drzwi, więc pora na wiosenne dekoracje, w których stawiamy na pastelowe kolory i świeże kwiaty. Zainspirowani wiosną uczniowie ZST przystąpili do twórczego działania. W ramach przeprowadzonego konkursu  wykonali dekoracje na stół. Wyplatali, kleili i ozdabiali na różne sposoby. Wykorzystali kwiaty, drewniane elementy, a że święta tuż-tuż,  nie zabrakło pisanek.

5 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych w Turku przeprowadzono spotkanie edukacyjne z funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej. Spotkanie poświęcone było tematyce bezpieczeństwa pożarowego oraz zapobiegania powstawaniu pożarów: w szkole, domu, na podwórku, a także w innych miejscach, gdzie mogą znaleźć się uczniowie. Podjęcie działań prewencyjnych miało na celu zwiększenie świadomości uczniów w zakresie przepisów przeciwpożarowych i  bezpieczeństwa pożarowego. Koordynatorem spotkania była Magdalena Gonczarewicz.

21 marca 2024 roku uczniowie naszej szkoły, kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz w zawodzie kucharz, uczestniczyli wraz z opiekunami w wycieczce przedmiotowej do Łodzi. Głównym celem wycieczki był udział uczniów w warsztatach kuchni molekularnej. W świecie gastronomii, gdzie innowacja stoi na porządku dziennym, kuchnia molekularna wyłania się jako jedna z najbardziej fascynujących form ekspresji kulinarnej. Łącząc precyzyjne techniki naukowe z artystycznym podejściem do przygotowania potraw, ta nowoczesna dziedzina zmienia sposób, w jaki postrzegamy jedzenie.

Nic ich nie ominęło: wojna, obozy, więzienia, rozłąka. Były wszędzie. Jeśli było trzeba, walczyły jak mężczyźni. Gdy oni odpoczywali po walce, one zajmowały się całą resztą przypisaną im od wieków: opieką nad rannymi, praniem, gotowaniem. Ktoś musiał to przecież robić: podać kawę, zszyć spodnie, wyprać bandaże. Podczas sympozjum „ Historia jest kobietą”  uczniowie naszej szkoły zaprezentowali portrety kobiet, które  odegrały istotną rolę w historii – począwszy od Dobrawy, Rychezy, Gertrudy. A było ich znacznie więcej – dzielnych, mądrych, władczych, a czasem okrutnych i bezwzględnych.