Nieudane losowanie, przegrana inauguracja, ogromna mobilizacja, perfekcyjna gra i końcowa wiktoria. Tak w skrócie można przedstawić grę naszej reprezentacji w Mistrzostwach Rejonu Konińskiego w Piłce Siatkowej Chłopców, które odbyły się 22 marca 2024 roku w sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Turku. W zawodach wystartowało sześć reprezentacji: Zespół Szkół Technicznych w Kole, II Liceum Ogólnokształcące w Koninie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupcy, I Liceum Ogólnokształcące w Turku, Zespół Szkół Technicznych w Turku.

21 marca 2024 r. odbył się ogólnopolski konkurs "Fantasy World Make-Up” zorganizowany przez Wyższą Szkołę Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu oraz Wielkopolską Szkołę Medyczną w Poznaniu. Do rywalizacji zgłosiło się  8 szkół średnich kształcących w zakresie kosmetyki, fryzjerstwa lub wizażu. Uczniowie rywalizowali w kategorii: "Młodzież". W kategorii: "Młodzi Dorośli" swoje umiejętności sprawdzali studenci WSEiT w Poznaniu. Każda ze szkół wytypowała team składający się z 4 osób, spośród których jedna, na własnej modelce, wykonała makijaż fantazyjny twarzy i dekoltu na podstawie wcześniej przygotowanego projektu. Nasz zespół tworzyli: Karolina Woźniak – laureatka IV miejsca, Alicja Jasnowska – modelka, Agata Mendelak oraz Zuzanna Wiśniewska.

25 marca uczniowie klas 4RM, 4CA, 3CM zwiedzili fabrykę samochodów VW we Wrześni. Wybudowana w rekordowym tempie, bo zaledwie 23 miesięcy, fabryka oddana została do użytku jesienią 2016 roku. Od września 2018 zakład pracuje w systemie trzyzmianowym, a dzienna produkcja to 420 pojazdów. Od 2016 roku zakład we Wrześni jest jedyną fabryką na świecie, w której od podstaw powstaje Volkswagen Crafter.

W dniach 14-22 marca 2024 roku, w ZST królowała niepodzielnie matematyka. Obchody Święta Matematyki - królowej nauk, zainaugurował Dzień Liczby π, podczas którego przeprowadzono trzy konkursy drużynowe w następujących kategoriach:  dla klas pierwszych „3-1-4- wyzwanie”, dla klas drugich oraz trzecich „Z matematyką za pan brat”. Celem konkursowych zmagań  było zachęcanie i motywowanie uczniów do nauki matematyki, która ucząc abstrakcyjnego i logicznego myślenia, wszechstronnie rozwija umysł. W drugim dniu obchodów poszukiwaliśmy „Mistrza Sudoku” – konkurs ten tradycyjnie cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Spośród ponad stu uczestników wyłoniono 14 finalistów, a z nich troje zwycięzców. Mistrzynią została uczennica klasy 3LF - Adrianna Sylwestrzak, II miejsce zajęła Daria Sacała z klasy 1TG, III miejsce - Martyna Grzelak z klasy 3AR.

21 marca troje uczniów naszej szkoły, kształcących się w zawodzie technik mechatronik, wzięło udział w XV Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Mechanicznym skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem przedsięwzięcia, którego organizatorem jest Zespół Szkół Technicznych w Płocku, jest propagowanie wiedzy z zakresu nauk technicznych. Honorowy patronat sprawuje Prezydent Miasta Płocka i Kuratorium Oświaty w Warszawie, a konsultację merytoryczną zapewniają Politechnika Warszawska Wydział Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii w Płocku oraz Zarząd Główny SIMP.

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uczestniczyła w wyjątkowym programie "Native speaker w każdej szkole”, który został stworzony przez szkołę angielskiego online Tutlo. Dzięki niemu, uczniowie przez cały miesiąc korzystali bezpłatnie z lekcji z native speakerami z całego świata. Głównym celem przedsięwzięcia było pokonanie bariery językowej i urozmaicenie procesu nauki. Uczniowie  mieli okazję skorzystać z lekcji z native speakerem, dzięki miesięcznemu dostępowi do nowej usługi dla szkół: Native Speaker na żądanie. Koordynatorkami programu były panie: Magdalena Bajzert, Agata Buchali,  Sylwia Grześkowiak,  Sylwia Kacprzak, Magdalena Krauze, Wioletta Naglewska, Agata Nowakowska- Siepka, Marta Piątkowska oraz Katarzyna Sylwestrzak.

Tradycją naszej szkoły stało się już dekorowanie techniką decoupage wielkanocnych jaj. W tym roku,  podczas zorganizowanych warsztatów, uczniowie klas pierwszych technikum mieli okazję poznać tę niesamowitą technikę zdobienia przedmiotów. Przy jej użyciu wykonali unikalne ozdoby na świąteczny stół. Zachęcamy do  obejrzenia fotogalerii.

19 marca 2024 r. w auli Zespołu Szkół Technicznych w Turku odbyło się spotkanie z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego - panem Marcinem Jesiołowskim, który przybliżył uczniom tematykę KSeF ( Krajowego Systemu e-Faktur). System ten być może w przyszłym roku stanie się obowiązkowy dla wybranej grupy podatników. Jest to platforma, na której możliwe jest zarówno wystawianie, jak i przechowywanie oraz przesyłanie faktur. To faktury ustrukturyzowane, w formacie xml, których otrzymywanie wiąże się z koniecznością akceptacji ze strony odbiorcy faktury.

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, młodzież klas pierwszych i drugich Zespołu Szkół Technicznych w Turku uczestniczyła w dwóch  lekcjach online. Dzięki pierwszej, która odbyła się 15 marca, uczniowie klas: 1TG, 2TG, 1TT dowiedzieli się  co robić, aby zachować kontrolę nad technologią. Nie była to kolejna stereotypowa lekcja o  Internecie, który jest szkodliwy i młodzi ludzie nie powinni z niego korzystać. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego media społecznościowe tak skutecznie przyciągają i co sprawia, że nasza uwaga jest dla dostawców usług internetowych najcenniejszą walutą.

19 marca 2024 r. w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się szkolny konkurs pod hasłem: „Mistrz savior-vivre”. Jego celem było kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach, uwrażliwienie na zasady dobrego wychowania, jakie powinny obowiązywać we wzajemnych relacjach społecznych oraz promowanie pozytywnych postaw. Zadnie konkursowe polegało na samodzielnym rozwiązaniu testu z wykorzystaniem aplikacji Kahoot. Test składał się z czterdziestu pytań. Do zmagań o tytuł „Mistrza savior-vive” przystąpiło łącznie 38 uczniów naszej szkoły.

W dniach 20-21 marca, w ramach realizacji Programu Upowszechniania Strzelectwa 2023-2025, uczniowie ZST wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Akademicki Związek Sportowy. Zajęcia przeprowadzono pod okiem wykwalifikowanych instruktorów strzelectwa przy wykorzystaniu wirtualnej strzelnicy. Kluczowym celem szkolenia było upowszechnianie aktywności fizycznej wśród młodzieży poprzez umożliwienie im udziału w strzeleckich zajęciach sportowych, realizowanych na terenie szkoły. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję poznać  zasady posługiwania się bronią i bezpieczeństwa na strzelnicy.

W dniu 5 marca w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie odbyła się uroczysta gala podsumowująca Wojewódzki Konkurs Historyczny „Konspiracja harcerska w latach 1939-1956”. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była harcerzom i harcerkom, którzy walczyli o wolność naszego kraju w czasie okupacji hitlerowskiej oraz w latach 1944-1956 (harcerska konspiracja antysowiecka). W trakcie  uroczystości wielokrotnie podkreślano ich niezwykłą odwagę i bohaterstwo oraz  bezgraniczne oddanie ideałom „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku zaprasza serdecznie uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych do wzięcia udziału w Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy Informatycznej 2k24. Eliminacje szkolne w formie online odbędą się 25.03.2024 r. Finał zaplanowany został na 15.04.2023 w Zespole Szkół Technicznych w Turku. Więcej informacji znajduje się w regulaminie konkursu.

PRETTY WOMAN to pokaz stylizacji fryzjersko-kosmetycznych w wykonaniu uczniów ZST w Turku. Wydarzenie, organizowane z inicjatywy p. Emilii Maruchy już od 10 lat, cieszy się dużą popularnością i na stałe wpisało się w kalendarz obchodów Dnia Kobiet w naszym mieście oraz powiecie. Gala corocznie organizowana jest dokładnie 8 marca w DNIU KOBIET. Święto to, sięgające swoją historią 1910 roku, obchodzone jest we wszystkich krajach należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych jako dzień uznania „zasług wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne” i dzień „refleksji nad postępem dokonanym w dziedzinie praw kobiet”.

014.jpg - 787,91 kB5 marca w ZST w Turku odbyło się spotkanie, którego celem była integracja środowiska doradców zawodowych, dyrektorów szkół, wymiana doświadczeń oraz prezentacja oferty edukacyjnej naszej szkoły. Spotkanie rozpoczęła pani Aneta Kurzawa- dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, która podkreśliła rolę doradców zawodowych w kształtowaniu wyborów edukacyjnych uczniów. Pani Dyrektor powiedziała również, że tego typu inicjatywy nie tylko dostarczają cennych informacji i wskazówek, ale także tworzą inspirujące środowisko sprzyjające wymianie myśli oraz budowaniu relacji zawodowych.

Daria Spychała – uczennica klasy III fw Branżowej Szkoły I Stopnia w Turku –  zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie  OHP ,, Sprawny w zawodzie 2024”, w kategorii – fryzjer, który odbył się 28 lutego w Kobylinie. Celem konkursu było stworzenie uczestnikom OHP, kończącym w roku 2024 cykl kształcenia, możliwości sprawdzenia swojego poziomu przygotowania do egzaminów kwalifikacyjnych. Konkurs składał się z części teoretycznej, w której brało udział 16 osób z Wielkopolski, oraz części praktycznej, do której zakwalifikowało się ośmiu najlepszych uczestników.