27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Dzień ten ustanowiony został 1 listopada 2005 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych celem upamiętnienia śmierci ok. 6 milionów ofiar nazizmu pochodzenia żydowskiego oraz upowszechniania wiedzy na temat Holokaustu. W Polsce centralne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbywają się w Auschwitz-Birkenau i w Warszawie pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Pamięć o Holokauście jest szczególnie ważna, zwłaszcza w obliczu wydarzeń w dzisiejszym świecie, w którym nienawiść, rasizm i uprzedzenia coraz wyraźniej dotykają społeczeństwa, a ofiary niejednokrotnie stają się oprawcami.

Również nasza społeczność szkolna we współpracy z Muzeum Polin -  Muzeum Historii Żydów Polskich uczciła ten wyjątkowy dzień. W auli szkolnej odbył się pokaz filmu edukacyjnego opowiadającego o losach społeczności żydowskiej w największym w Polsce a drugim na świecie – po Nowym Jorku - ośrodku diaspory żydowskiej przedwojennej Polski: warszawskim Muranowie. Projekcję wzbogaciła  wystawa plakatów o tematyce żydowskiej autorstwa naszych uczniów oraz mały koncert muzyki żydowskiej.

Całość przygotowały: Małgorzata Robak-Pabiańska, Barbara Ressel, Monika Stefanowska.