W szkołach kształcących uczniów w zawodach gastronomicznych wciąż za mało uwagi poświęca się wykorzystaniu mleka i produktów mlecznych do przygotowania wartościowych potraw. A przecież produkty te, w niewygórowanych cenach, są ogólnodostępne  i mają szerokie zastosowanie w przygotowaniu potraw wytrawnych, słodkich, deserów i dań głównych. W związku z powyższym Polska Izba Mleka rozpoczęła realizację projektu „Młodzi szefowie kuchni”. Przedsięwzięcie obejmuje cykl czterech  konferencji, w różnych regionach kraju, przeznaczonych dla nauczycieli zawodu w szkołach gastronomicznych.

W konferencji, zorganizowanej 27 października we  Wrocławiu, wzięli udział nauczyciele  Zespołu Szkół Technicznych w Turku: p. Aneta Kurzawa, p. Marzena Maćków i p. Ilona Wieczorek. Pod czujnym okiem szefa kuchni i dietetyka Artura Wesołego przygotowali oni potrawy kulinarne zawierające mleko i jego przetwory – przystawkę:  cannelloni z serem lazur na puree z dyni z granolą orzechową, chipsem z serem lazur i sosem beurre blanc; danie zasadnicze: kluski śląskie z puree z selera z sosem, z musztardą francuską, groszkiem, salsą z marchewki, suszonych pomidorów, z serem bursztyn oraz deser: ptysie z kruszonką, kremem czekoladowym i pomarańczą.

Uczestnicy projektu otrzymali przepisy i scenariusze lekcji praktycznych oraz podstawowe produkty mleczne przeznaczone do  przeprowadzenia w szkołach warsztatów kulinarnych. Zajęcia, podczas których nauczyciele przekazali zdobyte doświadczenie uczniom, odbyły się  w naszej szkole  13 listopada. Wzięły w nich udział klasy o profilu gastronomicznym (3HZ, 4HZ).  

Podczas warsztatów, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, młodzież poszerzyła swoją wiedzę na temat walorów i właściwości odżywczych mleka oraz dowiedziała się,
w jaki sposób można wykorzystać w kuchni mleko i produkty mleczne.

Niecodzienną lekcję zakończono degustacją przygotowanych potraw.