W dniu 14 kwietnia 2016 r. uczniowie  z Duisburga: Rebecca, Marcel i Luca, przebywający gościnnie w Zespole Szkół Technicznych w Turku, odwiedzili Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Rozpoczęli swoją podróż od wystawy „Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera”, oglądając w pięciu tzw. „czerwonych salach” szkice oraz projekty do polichromii i witraży. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią powstawania prac, które można podziwiać już w postaci polichromii i witraży w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.

Dowiedzieli się także, że w pracach artysty ukryte są symbole, które sprawiają, że dzieła nabierają głębszego znaczenia. Na twarzach zwiedzających dostrzec można było niemałe zdziwienie, kiedy usłyszeli, że tylko w turkowskim muzeum dostępny jest oryginalny karton (projekt) do polichromii, przedstawiający Ewangelistów, w który wkradł się roboczy błąd, oczywiście naprawiony przez mistrza Mehoffera podczas prac w kościele.

 Duże wrażenie na gościach wywarły również dwie inne stałe ekspozycje muzealne poświęcone domom tkaczy oraz lokalnym odkryciom archeologicznym. Panie przewodniczki w interesujący sposób opowiedziały historie dotyczące powstania miasta, napływu tkaczy z Niemiec i Czech, pierwszych warsztatów tkackich i późniejszego rozwoju tego rzemiosła w naszym regionie. Zwiedzający mogli zobaczyć tkane niegdyś przez mieszkańców Turku gobeliny, makaty, a także stare maszyny i narzędzia tkackie. Natomiast na wystawie archeologicznej podziwiali eksponaty pozyskane dzięki Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów”, ukazujące kości zwierząt prehistorycznych.

Po obejrzeniu wystaw, goście z Niemiec, mogli sprawdzić zdobytą przez siebie w muzeum wiedzę, rozwiązując quiz.

Zwiedzanie największej w naszym mieście świątyni zakończyło tę  szczególną lekcję historii, podczas której wręczono gościom pamiątkowe albumy napisane w języku polskim, angielskim i niemieckim. Zrobiono także pamiątkowe zdjęcia na słynnej ławeczce Mehoffera przy turkowskim kościele.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie Małgorzata Lis i Monika Stefanowska, które odrobiły również tę lekcję historii, dbając o poprawne tłumaczenie przedstawianych informacji.