„Tej nocy zgładzono Wolność

W katyńskim lesie…

Zdradzieckim strzałem w czaszkę

Pokwitowano Wrzesień

Związano do tyłu ręce,

By w obecności kata

Nie mogła ich wznieść błagalnie

Do Boga i do świata.”

 

Tymi wzruszającymi słowami wiersza Mariana Hemara rozpoczął się, w Zespole Szkół Technicznych w Turku, uroczysty apel upamiętniający 76. rocznicę zbrodni katyńskiej. W dniu 13 kwietnia uczniowie naszej szkoły oddali hołd obywatelom polskim zamordowanym w 1940 roku na ,,nieludzkiej ziemi”. 

W tym roku mija 76 lat od  rozpoczęcia przez NKWD likwidacji obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W ciągu 6 tygodni rozstrzelano 14 587 jeńców. Zamordowano także  7 300 Polaków przetrzymywanych w więzieniach na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.

W tegorocznej uroczystości rocznicowej wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas. Samorząd uczniowski złożył kwiaty i zapalił znicz przed tablicą upamiętniającą postać porucznika Mariana Knychalskiego, mieszkańca Turku, zamordowanego w Katyniu w 1940 roku. Pamięć ofiar zbrodni katyńskiej uczczono minutą ciszy.

{gallery}2016.04.13-katyn-zst{/gallery}