W dniu 31 marca uczniowie z ZST w Turku wyruszyli w podróż do Lipska. Tym razem grupa 11 osób z trzeciej klasy technikum mechatronicznego  oraz 8 z technikum żywienia i usług gastronomicznych rozpoczęła  zagraniczne praktyki  zawodowe. Po przyjeździe do Schkeuditz nasz zespół został zakwaterowany w ośrodku na terenie Gut Wehlitz. Pracownicy firmy Vitalis zapoznali wszystkich z  przebiegiem stażu oraz programem kulturalnym.

Praktyki rozpoczęły się w poniedziałek 1 kwietnia. Pierwszy etap miał charakter organizacyjny, chodziło o poznanie opiekunów praktyk , pracowników oraz  zasad bezpieczeństwa i higieny pracy .

W godzinach popołudniowych,   przy pięknej pogodzie, wraz z przewodnikiem, młodzież spacerowała po Lipsku. Miasto  wywarło na wszystkich duże wrażenie. Uczestnicy praktyk zobaczyli między innymi: skwer Augustusplatz  z Operą Lipską i Filharmonią, Gewandhaus,  Uniwersytet Lipski, kościoły St. Nikola i St. Thomas, zabytkowy pasaż handlowy „Mädler  Passage”, a także stary i nowy Ratusz Miejski.

 We wtorek 2 kwietnia grupa mechatroników  zwiedziła zakład produkcyjny BMW w Lipsku.

Od kilku lat firma prowadzi nie tylko konwencjonalną produkcję pojazdów , ale także samochodów przyjaznych dla środowiska. Od 2013 roku rozpoczęto  produkcję  seryjną BMW i3 i BMW i8 - dwóch przyszłościowych pojazdów z alternatywnymi napędami i nadwoziami wykonanymi z innowacyjnych lekkich  materiałów. Podczas wycieczki uczniowie mieli  możliwość obejrzenia całej produkcji pojazdów elektrycznych BMW i3 i i8. W tej serii  różne modele konstrukcyjne są wykonane z lekkiego włókna węglowego. Jest ono około 50% lżejsze od stali i około 30% lżejsze od aluminium. Jednocześnie włókno węglowe jest materiałem o dużej wytrzymałości, który może być stosowany bardzo indywidualnie pod względem projektu i zwiększa bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Dodatkową atrakcją były informacje na temat architektury fabryki, a także szczegóły techniczne, dotyczące zasilania.

Z każdym dniem dowiadujemy się nowych rzeczy, pokonujemy barierę językową …

Z ciekawością czekamy na to, co przyniosą kolejne dni…..