W dniach od 30 marca do 13 kwietnia 2019 r. dziesięcioosobowa grupa uczniów III klas technikum w zawodzie technik logistyk odbyło praktykę zawodową w hiszpańskiej Maladze. Po podróży lotniczej dotarli do albergi Inturjoven, która stała się ich domem na czas praktyk. Praktykanci zdobywali doświadczenie zawodowe w kilku firmach: sklepie z zabawkami ToysRus, markecie budowlanym Bauhaus, w supermarkecie Carrefour, sklepie żelaznym Ferreteria 'Vulcano' i składzie budowlanym Ubaldo Piva. Uczniowie zapoznali się z hiszpańskim systemem magazynowania, a przebywanie w otoczeniu obcojezycznym wzbogaciło ich słownictwo fachowe w j. hiszpańskim. Młodzież aktywnie spędzała również popołudnia. Uczniowie uczestniczyli w kursie języka hiszpańskiego, który łączył tradycyjne zajęcia z aktywizacją w formie gry miejskiej.

Nie zabrakło także zwiedzania malowniczego miasta i poznania jego historii. Malaga to jeden z największych portów w Hiszpanii, który można podziwiać z tarasu widokowego w drodze do zamku Gibralfaro z czasów panowania muzułmańskiego. Duże wrażenie robią wąskie uliczki, jak również wiele zabytkowych budynków, m.in. dom rodzinny Pabla Picassa, muzem gromadzące jego prace, Katedra Wcielenia, która góruje nad miastem jedną ukończoną wieżą, czy Centrum Pompidou z charakterystycznym sześcianem z kolorowego szkła. Nie zabrakło też spaceru po głównej ulicy miasta, Calle Larios, promenadą portową Muelle Uno wzdłuż Palmeral de las Sorpresas, parku gromadzącego palmy z całego świata, kończąc na spacerze wzdłuż miejskiej plaży o nazwie Malagueta. Klimatyczne uliczki Malagi wypełnione  małymi restauracjami, bodegami i kawiarniami stwarzają wspaniałe warunki do zapoznania się z kuchnią hiszpańską, dlatego nie zabrakło churros con chocolate, calamares, czy fritury z owoców morza.

Ważnym wydarzeniem była także wycieczka na Gibraltar, który stanowi zamorskie terytorium brytyjskie. Iście brytyjska pogoda, odmienna architektura i śliska od deszczu nawierzchnia wzmocniły wrażenia towarzyszące podróżnikom podczas wspinaczki na Skalę, z której oglądali afrykańskie wybrzeże.

Praktyki zawodowe w Hiszpanii na pewno na długo pozostaną w pamięci młodzieży. Oprócz cennego doświadczenia zawodowego i umiejętności językowych zdobyli także bezcenną ciekawość świata i otwartość na inne kultury.

Opiekę nad młodzieżą sprawowała Marta Piątkowska.