Święta Bożego Narodzenia to cudowny czas. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od konkretnego kraju tradycje świąteczne różnią się od siebie. Święta Bożego Narodzenia  w Niemczech  przebiegają nieco inaczej niż w Polsce. Kiedy Niemcy rozpoczynają przygotowania do świąt? Jak ważny i bogaty  jest czas adwentu? Gdzie odbywa się najsłynniejszy i najstarszy jarmark bożonarodzeniowy? Jak przebiega Wigilia i  Boże Narodzenie w krajach niemieckojęzycznych? Jakie są najpopularniejsze dania świąteczne? Co symbolizuje pieniążek pod talerzem na stole wigilijnym? Jak można  życzyć komuś radosnych świąt Bożego Narodzenia?

Na te  i inne pytania  odpowiadali uczestniczy III edycji konkursu w ramach Landeskunde -  „Advents- und Weihnachtszeit in den DACH-Ländern. ”. Tematyka konkursu spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły,  klimat mikołajkowy udzielił się wszystkim obecnym, kolędy umiliły przebieg konkursu, a Mikołaj tego dnia odwiedził wszystkich uczestników. Teraz już wiemy, między innymi o tym, iż zwyczaj strojenia choinki wywodzi się z Niemiec . To, że kolęda „Cicha noc „ – jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie, po raz pierwszy została wykonana podczas pasterki w 1818 roku, w austriackim Oberndorf bei Salzburg . Poza tym poszerzyliśmy zasób  słownictwa w języku niemieckim o tematykę okolicznościową.

Oto wyniki konkursu:
I miejsce: Krystian Wardeński – kl.1TG
II miejsce: Damian Fabiański – kl. klasa 4TLp
III miejsce: Konrad Dominiak – kl. 3TI

Wyróżnienie: Mateusz Zieliński – kl. 1TM oraz Julia Kolasińska – kl.1AR

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy wydawnictwom Pearson oraz Klett za nagrody konkursowe. Organizatorzy: Renata Derdzińska, Magdalena Kliszewicz, Małgorzata Robak Pabiańska, Monika Stefanowska, Julia Konczak-Wodzińska,  Małgorzata Skrzydlewska.