W dniach 20 - 22 czerwca 2022 roku grupa uczniów naszej  szkoły uczestniczyła w wycieczce Zakopane – Kraków. Wystawione oceny i promocja do następnej klasy pozwoliły poczuć prawdziwy smak wakacji. Po przyjeździe do Zakopanego uczniowie odwiedzili Ośrodek Edukacyjny Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którym obejrzeli filmy przyrodnicze oraz  wystawę Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. Ogromne wrażenie wywarła prezentacja największej w Polsce makiety Tatr oraz jaskinia. Po zapoznaniu się z zasadami bezpiecznego i ekologicznego funkcjonowania w parku narodowym, młodzież wraz z przewodnikiem wyruszyła na pieszą wędrówkę szlakiem u wylotu Doliny Strążyskiej.

Kolejnym etapem była droga na malowniczą Polanę Strążyską oraz wodospad u stóp Giewontu – Siklawica. Po wyczerpującym dniu wszyscy regenerowali obolałe mięśnie w basenie zlokalizowanym przy pensjonacie, w którym zaplanowany był nocleg, grając w siatkówkę wodną. Pełen niezapomnianych wrażeń dzień zakończył się apetyczną kolacją w iście górskim klimacie i smaku.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego, w którym znajdują się wystawy: historyczna, etnograficzna, przyrodnicza, ukazujące historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Podhala. Młodzież obejrzała również muzeum biograficzne największego po Fryderyku Chopinie polskiego kompozytora - Karola Szymanowskiego, który mieszkał w zakopiańskiej willi „Atma”. W tym szczególnym miejscu uczniowie zdobyli podstawowe informacje o życiu i twórczości kompozytora,  o  jego kontaktach z Zakopanem i folklorem Podhala. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zachowane po Karolu  Szymanowskim rzeczy osobiste oraz rekonstrukcja jego gabinetu.

Po sporej dawce wiedzy, uczniowie wraz z przewodnikiem przejechali na Łysą Polanę skąd ruszyli w pieszą wędrówkę nad Morskie Oko – największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m. Wędrując, młodzież podziwiała widoki na jeden z najpiękniejszych rejonów Tatr – Dolinę Białej Wody. Wśród widocznych szczytów można było dostrzec leżący po stronie słowackiej szczyt Gerlach – największy szczyt nie tylko Tatr i ale i Karpat. Uczniowie podziwiali również mijane po drodze Wodogrzmoty Mickiewicza oraz inne malownicze wodospady. Po powrocie wszyscy spędzili czas wolny na zakopiańskich Krupówkach.

W kolejnym dniu wielu niezapomnianych wrażeń dostarczył Kraków, jedno z najpiękniejszych i najstarszych  miast Polski - stolica województwa małopolskiego. Pierwszym punktem tego dnia było zwiedzanie Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa-Nila. Ekspozycja poświęcona była polskiemu państwu podziemnemu i jego sile zbrojnej.

Następnym punktem programu wycieczki był Wawel oraz Katedra Wawelska, Dzwon Zygmunta, krypty a także groby królewskie  wraz z tragicznie zmarłym w 2010 roku wraz z małżonką - prezydentem Rzeczypospolitej Polski - profesorem Lechem Kaczyńskim.

W części Starego Miasta uczniowie poznali Dom Długosza i  Rynek z Sukiennicami. Spacerowali ulicą Floriańską, poznając uroki miasta. Usłyszeli hejnał z wieży mariackiej  oraz odwiedzili Kościół Mariacki. Wyprawę po historycznej części miasta swoimi opowieściami umilał przewodnik. Wycieczka odbyła się w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: Paweł Piętka, Marzena Maćków, Anita Herman-Szulc, Tomasz Szczap.