W dniach 22-24.02.2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku wzięli udział w drugiej już mobilności zdalnej realizowanej w ramach projektu Erasmus+ (SIT for School: Smart Innovation Technology for School). Tym razem gospodarzem mobilności była grecka szkoła Geniko Lykeio Aigiou z Salonik. Trzydniowe warsztaty były poświęcone szeroko pojętemu bezpieczeństwu cyfrowemu. Mobilność zdalna rozpoczęła się od analizy wewnętrznej polityki poszczególnych szkół wobec bezpieczeństwa cyfrowego w oparciu o prezentacje przygotowane przez uczniów. Następnie pan Aris Louvris, inżynier oprogramowania, podzielił się z uczestnikami projektu swoimi spostrzeżeniami na temat praw i obowiązków użytkowników Internetu.

Tematem kolejnego modułu  spotkania był ślad cyfrowy i obywatelstwo cyfrowe. Każdy z uczestników mógł sprawdzić, czy  jego konto mailowe nie padło ofiarą ataku hakerskiego. W grupach międzynarodowych opracowano prezentacje multimedialne dotyczące nieodpowiedniego wykorzystania Internetu. Poruszono między innymi tematy: nękania w sieci, uzależnienia od gier, treści pornograficznych, mediów społecznościowych, spamów, motywacji szkodliwych zachowań, dezinformacji, sekstingu.

Ostatni dzień poświęcony był zagadnieniom - ochrony danych osobowych, praw autorskich i fake newsów w sieci. Uczniowie pogłębili wiedzę o prawach autorskich i plagiacie w Internecie, a następnie na podstawie zdobytej wiedzy przygotowali tematyczne plakaty i infografiki. Dowiedzieli się także, jak stać się niewidocznym w sieci. Przeanalizowali również szereg tekstów opublikowanych w Internecie pod kątem ich wiarygodności i przekazywania prawdziwych informacji. Uzupełnieniem problematyki był także film o atakach hakerskich i możliwościach obrony przed nimi. Pracując w grupach międzynarodowych, uczestnicy  przygotowali infografiki podejmujące tematy : phisingu, pharmingu, programów szpiegujących, oprogramowania reklamowego wymuszającego płatność w zamian za przywrócenie danych, wirusów i robaków komputerowych, blokady usług, trojanów, botnetów, podszywania się i złośliwego oprogramowania.

Pomimo zdalnej formy spotkania projektowe umożliwiły uczniom ZST pracę w zespołach międzynarodowych, wymianę doświadczeń oraz wykorzystanie znajomości języka angielskiego w praktyce. Spora dawka wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci podniosła  świadomość uczestników na temat zagrożeń w Internecie, a praktyczne wskazówki greckich edukatorów na pewno przydadzą się w rzeczywistości wirtualnej, w której każdy z nas codziennie spędza czas.

Nad udziałem uczniów w spotkaniu czuwali: Agata Buchali, Marta Piątkowska, Mariusz Kominiarczyk i Daniel Kusz.