Warsztaty z kosmetologii
W ramach podpisanego w ubiegłym tygodniu porozumienia o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Technicznych w Turku a Wyższą Szkołą Edukacji i Terapii w Poznaniu uczennice kształcące się w zawodzie technik usług fryzjerskich z elementami kosmetologii oraz adeptki fryzjerstwa BSIS wzięły udział w warsztatach z kosmetologii. Zajęcia, z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i profesjonalnego sprzętu najwyższej jakości, zostały przeprowadzone w pracowniach WSEiT w Poznaniu przez nauczycieli i instruktorów uczelni.
Cała szkoła czyta…
,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”- te słowa Wisławy Szymborskiej chyba najcelniej wyrażają, jak ważną rolę w naszym życiu pełni lektura książek i to w każdej formie. Przeżywanie tej niezwykłej przygody za każdym razem otwiera nas na nowe światy i losy bohaterów stworzone przez autorów. Czytając, możemy przecież opuścić rzeczywistość, w której żyjemy i przenieść się do tej zaszyfrowanej na kartkach książki. Korzyści z lektury jest nieskończenie wiele, począwszy od rozbudzania wyobraźni oraz rozwijania intelektu, aż po wzbogacanie słownictwa i poznawanie natury człowieka we wszystkich jej odsłonach.
Razem lepiej!
28 września 2023 roku miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Technicznych w Turku reprezentowanym przez Panią Dyrektor Anetę Kurzawę a Wyższą Szkołą Edukacji i Terapii w Poznaniu reprezentowaną przez Rektora dr. Stefana Szarego. Strony zadeklarowały wolę współpracy na rzecz podwyższenia jakości edukacji oraz pomoc uczniom technikum w planowaniu ścieżki rozwoju, w wyborze studiów i dalszym kształceniu. W obecności przedstawicielki założyciela uczelni – Pani Ramat Musy oraz władz WSEiT: Rektora dr. Stefana Szarego, Prorektora ds. wydziałowych dr n. społ. Sławy Połoczańskiej-Godek, p. Joanny Kalisz, p. Ewy Witczak, przedstawiciele naszej szkoły: Dyrektor Aneta Kurzawa, Kierownik Szkolenia Praktycznego Daniel Kusz, nauczyciele zawodu: p. Emilia Marucha, p. Katarzyna Rosiak i p. Patrycja Sikora zwiedzili pracownie uczelni i zapoznali się z ofertą edukacyjną placówki.
Uczniowie ZST na spływie kajakowym
We wrześniu uczniowie klas: 5TIp, 2TG, 2TI, 2w1, 3TI wraz z opiekunami uczestniczyli w spływie kajakowym. Celem wycieczki była integracja młodzieży szkolnej, propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie zainteresowań, obcowanie z naturą oraz promocja aktywnego spędzania czasu wolnego. Przed rozpoczęciem spływu ratownik i instruktor przedstawili młodzieży zasady zachowania i bezpieczeństwa. Następnie rozpoczęto wodowanie sprzętu i pierwsze machnięcia wiosłami. Uczestnicy spływu pokonali 14-kilometrową trasę z miejscowości Księże Młyny do Uniejowa. Zrobili to bez trudu, podziwiając przy tym walory turystyczne rzeki Warty. Atrakcją spływu było ognisko i pieczenie kiełbasek.
Dzień Chłopaka w ZST
W tym roku już 29 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Jak co roku, żeńska część samorządu uczniowskiego przygotowała niespodziankę dla wszystkich kolegów w szkole. Już od samego rana przy wejściu do każdego budynku można było spotkać uczennice, które częstowały panów soczystymi jabłkami, życząc wszystkiego najlepszego w dniu ich święta. Świeże owoce cieszyły się wielkim zainteresowaniem i błyskawicznie znikały z koszyków. Dodatkowo panowie, którzy pojawili się w szkole w krawacie lub muszce byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej.
Poznajemy historię naszej małej ojczyzny
W dniach 28 i 29 września 2023 r. uczniowie klas: 2TM, 4TI, 1TF uczestniczyli w niezwykłej wycieczce, której celem było poznanie historii naszego miasta. Przewodnikiem był pan Bartosz Stachowiak- dyrektor Muzeum Miasta Turku, autor wielu opracowań o przeszłości miasta z turem w herbie. Podróż w przeszłość rozpoczęła się od zwiedzania zabytkowego kościoła ewangelicko-augsburskiego. Jest to obecnie najstarsza budowla sakralna w Turku, która jest wciąż użytkowana i utrzymywana przez wspólnotę ewangelicką. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o historii świątyni oraz chętnie dyskutowali o różnicach między kościołem rzymsko-katolickim a ewangelicko-augsburskim.
Dzień z Książką w ZST
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania oraz kształtowanie wśród uczniów postawy czytelniczej. Biblioteka szkolna w dniu 29 września włączyła się w akcję Głośnego Czytania. Spotkanie rozpoczęła uczennica klasy 3AR Justyna Kałużna, która przedstawiła krótką historię święta i przytoczyła wybrane cytaty o książkach i czytaniu.
"Podaj dalej... drugie życie odpadów" – akcja „Sprzątanie świata”
"Sprzątanie świata - Polska" to od wielu lat jedno z najpowszechniejszych i najbardziej rozpoznawalnych działań w zakresie edukacji ekologicznej. W tym roku młodzież ZST po raz kolejny włączyła się do tej budzącej i wzmacniającej świadomość ekologiczną akcji. 21.09.2023 r. uczniowie klas 1TF i 1TM pod hasłem "Podaj dalej...drugie życie odpadów" zadbali o czystość lasu znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Turek. W czasie kilkugodzinnej wędrówki udało się zebrać sporo odpadów. Przyjemnym zakończeniem akcji było przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa Turek ognisko.
Ślubowanie klas pierwszych
Panta rhei - wszystko płynie, mijają kolejne tygodnie roku szkolnego, a rytm życia uczniów wyznaczają na stałe wpisane do kalendarza uroczystości. Jedną z nich jest ślubowanie klas pierwszych. Tak niedawno wystraszeni nieco pierwszoklasiści witali rok szkolny w nowej szkole. Wystarczył jednak niecały miesiąc nauki, by stali się świadomymi członkami naszej społeczności. 27 września o 12.40 w Zespole Szkół Technicznych odbyło się ślubowanie kolejnego rocznika uczniów, którzy od tego momentu tworzyć będą nową kartę historii szkoły. Akt ślubowania przyjęła pani mgr inż. Aneta Kurzawa, dla której ten rok szkolny jest pierwszym w nowej roli dyrektora ZST w Turku.
Ochotnik do piekła – nietypowa lekcja historii podczas projekcji filmu "Raport Pileckiego"
22 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się do kina na film pt. "Raport Pileckiego", w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Biograficzny dramat wojenny miał premierę kinową (światową i polską) 1 września tego roku. Jest to historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej - rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań zbrojnych próbował przeciwstawiać się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji.
Festiwal Sztafet
20 września 2023 r. na Stadionie Leśnym w Słupcy odbyły się zawody sportowe – 1/4 Finału Wielkopolski „Festiwal Sztafet Dziewcząt i Chłopców”. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali w następujących konkurencjach: 4 x 100 m dziewcząt, 4 x 100 m chłopców, 4 x 200 m (dziewczyna + chłopak + dziewczyna + chłopak), 4 x 400 m dziewcząt, 4 x 400 m chłopców. Po zaciętej rywalizacji najlepszy wynik – II miejsce i awans do Finału Wielkopolski – osiągnęła sztafeta 4 x 400 m chłopców (Radosław Adamczyk 2TT, Kamil Gorzelańczyk 5TIp, Kacper Wawrzyniak 5TIp, Konrad Peruga 2m). Sztafeta 4 x 400 m dziewcząt zajęła IV miejsce.
Stypendium Ambro Logistics dla uczniów ZST w Turku
Dobra współpraca Zespołu Szkół Technicznych w Turku z firmą Ambro trwa już od wielu lat i polega m.in. na organizacji przez firmę praktyk dla uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk oraz prezentacji zakładu gościom ZST z europejskich szkół – w ostatnich latach byli to nauczyciele z Hiszpanii i Czech. W dniu 19.09.2023 r. współpraca osiągnęła wyższy poziom za sprawą porozumienia zawartego przez Prezesa Jordana Zakolskiego oraz Dyrektor ZST Anetę Kurzawę. Na mocy umowy firma Ambro, w celu promocji kształcenia zawodowego, ustanawia dla ucznia ZST wskazanego przez szkołę coroczne stypendium w kwocie 2000 zł.